fbpx
24 C
Olsztyn
czwartek, 21 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Niespodziewane znalezisko przy niemieckich bunkrach w Mamerkach

WęgorzewoNiespodziewane znalezisko przy niemieckich bunkrach w Mamerkach

Niespodziewane znalezisko związane z historią drugiej wojny światowej odkryto na terenie kompleksu bunkrów Mamerki na Mazurach. Na miejscu odkopano zasypane tory kolejki wąskotorowej oraz koła, które najprawdopodobniej należały do wagonu. Te szczegóły wzbudziły zdziwienie historyków i opiekuna tego miejsca, Bartłomieja Plebańczyka, gdyż nie było wcześniej żadnej wiedzy na temat istnienia takiej infrastruktury wewnątrz kompleksu.

reklama

Ukryte pod powierzchnią

Plebańczyk wyjawił, że odkrycie miało miejsce kilka dni temu, przy fundamencie jednego z bunkrów. Odkrycia dokonano podczas prac wsąsiedztwie miejsca, gdzie niedawno wycięto drzewa. W związku z tym detektoryści ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież — Ełk, Augustów przeprowadzili poszukiwania na terenie za pomocą wykrywaczy metali.

reklama

Pod ziemią czaiła się niewiadoma

Na około 1,5 metra pod powierzchnią ziemi, Karol Konratowski, jeden z członków ekipy odkrył tory kolejki wąskotorowej. Po rozpoczęciu odkopywania terenu ekipa natrafiła na koła, prawdopodobnie należące do wagonu. Plebańczyk podkreślił, że odkrycie było zaskakujące, jako że nie było dotychczas świadomości o funkcjonowaniu takiej infrastruktury na terenie kompleksu w Mamerkach.

Niezwykła historia rodziny poseł Iwony Arent. Ich dom możesz odwiedzić w skansenie w Olsztynku

Zagadka

Plebańczyk wskazał na fakt, że choć znano istnienie połączenia kolejowego z Węgorzewem i Kętrzynem, które umożliwiało szybki dojazd do kwatery Hitlera w Gierłoży, nie było żadnych świadectw czy dokumentów wskazujących na istnienie kolejki wąskotorowej na terenie samego kompleksu. Teraz, stojąc przed tym nieoczekiwanym odkryciem, zespół planuje dalsze badania i ustalenia, mające na celu odkrycie długości torów, ich trasy i cele przewozów.

reklama

Szukanie ukrytych skarbów

Bartłomiej Plebańczyk jest znanym badaczem i opiekunem kompleksu w Mamerkach. Wcześniejsze poszukiwania skupiały się na odkrywaniu Bursztynowej Komnaty, opartej na tropach związanych z Erichem Kochem. Mimo wielu spektakularnych poszukiwań, które przyciągały media z całego świata, nie odnaleziono jeszcze kosztowności. Prace eksploracyjne odsłoniły natomiast wiele artefaktów związanych z codziennym funkcjonowaniem OKH w Mamerkach, takich jak butelki, porcelana, a nawet osobiste przedmioty mieszkańców kompleksu.

Kolejny projekt Stowarzyszenia Patria Nostra we współpracy z Touro University Berlin

źródło: PAP, fot. Facebook Mamerki Bunkry “Miasto Brygidy”

reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
observer
7 czerwca 2023 15:34

Sezon turystyczny rozpoczęty. Kolejne komnaty, tunele, przejścia. Jak co roku.

Polecane
Ogłoszenia

Niezwykła historia rodziny poseł Iwony Arent. Ich dom możesz odwiedzić w skansenie w Olsztynku

W Olsztynie będą wyły syreny alarmowe