21 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Niespodziewane znalezisko przy niemieckich bunkrach w Mamerkach

WęgorzewoNiespodziewane znalezisko przy niemieckich bunkrach w Mamerkach

Niespodziewane znalezisko związane z historią drugiej wojny światowej odkryto na terenie kompleksu bunkrów Mamerki na Mazurach. Na miejscu odkopano zasypane tory kolejki wąskotorowej oraz koła, które najprawdopodobniej należały do wagonu. Te szczegóły wzbudziły zdziwienie historyków i opiekuna tego miejsca, Bartłomieja Plebańczyka, gdyż nie było wcześniej żadnej wiedzy na temat istnienia takiej infrastruktury wewnątrz kompleksu.

reklama

Ukryte pod powierzchnią

Plebańczyk wyjawił, że odkrycie miało miejsce kilka dni temu, przy fundamencie jednego z bunkrów. Odkrycia dokonano podczas prac wsąsiedztwie miejsca, gdzie niedawno wycięto drzewa. W związku z tym detektoryści ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież — Ełk, Augustów przeprowadzili poszukiwania na terenie za pomocą wykrywaczy metali.

reklama

Pod ziemią czaiła się niewiadoma

Na około 1,5 metra pod powierzchnią ziemi, Karol Konratowski, jeden z członków ekipy odkrył tory kolejki wąskotorowej. Po rozpoczęciu odkopywania terenu ekipa natrafiła na koła, prawdopodobnie należące do wagonu. Plebańczyk podkreślił, że odkrycie było zaskakujące, jako że nie było dotychczas świadomości o funkcjonowaniu takiej infrastruktury na terenie kompleksu w Mamerkach.

Zagadka

Plebańczyk wskazał na fakt, że choć znano istnienie połączenia kolejowego z Węgorzewem i Kętrzynem, które umożliwiało szybki dojazd do kwatery Hitlera w Gierłoży, nie było żadnych świadectw czy dokumentów wskazujących na istnienie kolejki wąskotorowej na terenie samego kompleksu. Teraz, stojąc przed tym nieoczekiwanym odkryciem, zespół planuje dalsze badania i ustalenia, mające na celu odkrycie długości torów, ich trasy i cele przewozów.

Szukanie ukrytych skarbów

Bartłomiej Plebańczyk jest znanym badaczem i opiekunem kompleksu w Mamerkach. Wcześniejsze poszukiwania skupiały się na odkrywaniu Bursztynowej Komnaty, opartej na tropach związanych z Erichem Kochem. Mimo wielu spektakularnych poszukiwań, które przyciągały media z całego świata, nie odnaleziono jeszcze kosztowności. Prace eksploracyjne odsłoniły natomiast wiele artefaktów związanych z codziennym funkcjonowaniem OKH w Mamerkach, takich jak butelki, porcelana, a nawet osobiste przedmioty mieszkańców kompleksu.

reklama

źródło: PAP, fot. Facebook Mamerki Bunkry “Miasto Brygidy”

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
observer
7 czerwca 2023 15:34

Sezon turystyczny rozpoczęty. Kolejne komnaty, tunele, przejścia. Jak co roku.

Polecane