20 C
Olsztyn
niedziela, 8 września, 2024
reklama

Nie odrywaj nakrętki od butelki. Została przymocowana na stałe z ważnego powodu

OlsztynNie odrywaj nakrętki od butelki. Została przymocowana na stałe z ważnego powodu

Od 1 lipca w życie weszły nowe przepisy, które nakładają obowiązek trwałego przymocowania plastikowych nakrętek do butelek. Dodatkowo, punkty gastronomiczne sprzedające żywność lub napoje w jednorazowych plastikowych opakowaniach muszą teraz oferować klientom alternatywne opakowania.

reklama

Te zmiany są wynikiem unijnej dyrektywy SUP (Single Use Plastic), która ma na celu ograniczenie wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Dyrektywa obejmuje jednorazowy plastik oraz wycofanie ze sprzedaży niektórych produktów z tworzyw sztucznych.

Przepisy te zostały wprowadzone w Polsce w 2023 roku nowelizacją ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i innych ustaw. Wraz z nowelizacją został wprowadzony zakaz obrotu jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, takich jak patyczki higieniczne, sztućce czy słomki, oraz wyrobów z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych.

reklama

Jednym z kluczowych elementów nowych przepisów jest obowiązek trwałego przymocowania plastikowych nakrętek i wieczek do butelek i pojemników na napoje o pojemności do 3 litrów. Warto zauważyć, że producenci napojów już od miesięcy przygotowywali się do tych zmian, a wiele produktów w sklepach miało już przytwierdzone nakrętki do butelek. Niespełnienie tego wymogu grozi karą od 10 tys. do 500 tys. zł.

Wiceszefowa resortu klimatu, Anita Sowińska, podczas niedawnej konferencji podkreśliła, że pozostawienie nakrętek przy butelkach jest „najbardziej ekologicznym rozwiązaniem”, ponieważ zapobiega dostawaniu się tych elementów do wód i oceanów, gdzie są one jednym z najczęściej spotykanych odpadów na plażach, podaje PAP. Dodatkowo, nakrętki nieprzytwierdzone do butelek stanowią problem w procesie przetwarzania odpadów.

Przedstawiciele branży recyklingu zgadzają się, że dla środowiska lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie nakrętki na zużytej butelce, co ułatwia proces recyklingu i ponowne wykorzystanie materiałów.

reklama

Od 1 lipca wprowadzono także inny obowiązek mający na celu ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku. Przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową lub gastronomiczną muszą teraz oferować konsumentom alternatywne opakowania, które są biodegradowalne lub wielorazowego użytku. Niezapewnienie alternatywnych opakowań może skutkować karą od 500 do 20 tys. zł.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

13 KOMENTARZY

13 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jeden jedyny
1 lipca 2024 14:48

Komuna wraca. Korki plastykowe problemem. Słomki wycofano wiadomo dlaczego Niemcy produkują je z papieru… ochrona środowiska na bogato a atomu jak nie było tak nie ma

Allah vs Jahwe
1 lipca 2024 12:19

Będę chciał to będę odrywał lewactwo nie będzie mi życia układać

Polecane