reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W życie wszedł zakaz tranzytu cementu, alkoholu i innych produktów z i do Kaliningradu

KrajW życie wszedł zakaz tranzytu cementu, alkoholu i innych produktów z i...

W niedzielę po upływie okresu przejściowego zaczął obowiązywać zakaz tranzytu kolejowego cementu, alkoholu, a także kawioru i innych towarów luksusowych przez Litwę z i do Kaliningradu. To działanie w ramach piątego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji za rozpoczęcie wojny przeciwko Ukrainie.

reklama

Od 18 czerwca obowiązuje już zakaz tranzytu stali i wyrobów z metali żelaznych do rosyjskiej eksklawy. Od 10 sierpnia zacznie obwiązywać zakaz przewozu węgla, a od 5 grudnia – ropy i produktów ropopochodnych.

Kreml oficjalnie uznał te działania za agresywne i nieprzyjazne wobec Rosji, i nazwał je blokadą obwodu kaliningradzkiego. Litwa temu zaprzecza, podawane przez Rosję stwierdzenia nazywa propagandą i przypomina, że zakaz tranzytu przez terytorium Litwy jest częścią unijnych sankcji.

reklama

W Komisji Europejskiej trwają rozmowy na temat ewentualnego zmodyfikowania zakazów tranzytu do i z obwodu kaliningradzkiego. Premier Litwy Ingrida Szimonyte pod koniec czerwca poinformowała, że Komisji przedstawiono dużo uwag w tej kwestii.

źródło: PAP

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×