-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 lutego, 2024
reklama

Olsztyn zagrożony karą finansową dlatego ratusz planuje podwyżki

OlsztynOlsztyn zagrożony karą finansową dlatego ratusz planuje podwyżki

Nowelizacja ustawy śmieciowej, która została przyjęta przez sejm 5 września tego roku, zakłada podjęcie działań dotyczących segregacji śmieci i ochrony środowiska. Na terenie naszego województwa, aktualny poziom odzyskiwania surowców wtórnych nie przekracza 30 procent, co oznacza, że nie kwalifikujemy się do normy Unii Europejskiej, która wynosi 50 procent. Jeżeli do 2021 roku próg ten nie zostanie osiągnięty, gminy na terenie naszego województwa, będą musiały zapłacić duże kary finansowe.

reklama

Aktualna stawka za wywóz śmieci wynosi 18 złotych miesięcznie za osobę, lecz nowelizacja ustawy przynosi możliwość zwiększenia tej kwoty nawet czterokrotnie dla tych, którzy nie zamierzają segregować odpadów. Zdzisław Zdanowski, dyrektor ratuszowego wydziału ochrony środowiska w Olsztynie, wypowiedział się dla Gazety Wyborczej na temat przyszłości tej ustawy na terenie naszego miasta:
“Przygotowujemy już projekt uchwały rady miasta w tej sprawie. Stawka za brak selektywnej zbiórki odpadów może w Olsztynie wynieść 72 zł za osobę”
Wyższe opłaty miałyby obowiązywać od nowego roku, jeżeli do końca bieżącego, projekt zostanie uchwalony.

Dyrektor Zdanowski zapewnia, że ratusz zamierza poważnie traktować sprawę segregacji odpadów i wystosować kary dla osób nie przestrzegających zasad recyklingu: “Żarty się skończyły. Mając taką informację, będziemy zobowiązani do wszczęcia postępowania administracyjnego i wprowadzenia dla danej nieruchomości wyższej opłaty.” Wspomniał również o tym, że kary nie są formą zarabiania przez ratusz pieniędzy, a próbą zmotywowania i zmobilizowania mieszkańców do recyklingu.

reklama

Poziom odzyskiwania surowców wtórnych na terenie każdego z państw Unii Europejskiej do 2034 roku ma wynosić 64 procent.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Gość
19 października 2019 19:56

z tą ekologią i segregaciom śmieci to jakieś jaja sobie robią nie zły to jest przekręt dziś wszystko pakuje się w plastik bo ktoś ma na tym nie zły interes brak opakowań zwrotnych praktycznie znikają już z rynku to firmy i producenci zasypują nas śmieciami pakowanie produktów w folie ,plastik powinno być mocno ograniczone powinno się stawiać no opakowania wielokrotnego użytku za nadużywanie plastiku powinny być wysokie kary

Gość
19 października 2019 19:39

z tą ekologią i segregacjom śmieci to ja

Polecane
Ogłoszenia