Dr inż. Karol Mierzejewski z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM oraz mgr inż. Arkadiusz Zakrzewski z Wydziału Nauki o Żywności UWM zostali laureatami konkursu w programie START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Tym samym znaleźli się w gronie 100 wybitnych młodych naukowców.
Program START jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców ze wszystkich dziedzin nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego.
Dr inż. Karol Mierzejewski jest adiunktem w Katedrze Anatomii i Fizjologii Zwierząt na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM. Jego dorobek naukowy składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy badań prowadzonych podczas realizacji doktoratu, gdzie zajmował się określeniem roli receptorów aktywowanych przez proliferatory peroksysomów (PPAR) i ich wpływem na stan zapalny w żeńskim układzie rozrodczym. Badania wykazały, że jeden z ligandów PPAR obniża stan zapalny w błonie śluzowej macicy i w ciałku żółtym. Drugi obszar jego badań dotyczy wpływu mikroplastiku na organizm, gdzie wykazał, że cząsteczki mikroplastiku mogą być transportowane przez pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, wpływając na mechanizmy molekularne, które mogą indukować choroby cywilizacyjne.
Mgr inż. Arkadiusz Zakrzewski jest specjalistą inżynieryjno-technicznym oraz asystentem w Katedrze Mikrobiologii Żywności, Technologii i Chemii Mięsa na Wydziale Nauki o Żywności UWM. Zakrzewski był pierwszym studentem w historii UWM, który zdobył Diamentowy Grant. Jego projekt dotyczył warunków stresowych podczas otrzymywania produktów sous-vide i ceviche z ryb i krewetek oraz ich wpływu na przeżycie bakterii wieloopornych. Obecnie skupia się na badaniach nad biofilmami Listeria monocytogenes na muszlach małż, analizując konkurencyjność Listeria wobec innych mikroorganizmów oraz zdolność do przetrwania procesów przetwórczych.
Laureaci programu START w edycji 2024 otrzymali roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł. Oficjalne wręczenie dyplomów odbyło się 8 czerwca. Nagrodzeni badacze zostali wyłonieni spośród 641 kandydatów w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego. Stypendia w konkursie 2024 są finansowane z budżetu Fundacji, prywatnych darczyńców oraz wpłat 1,5% podatku dochodowego. Nabór wniosków do kolejnego konkursu rozpocznie się jesienią.
źródło: UWM, fot: UWM
Chcialabym zeby dosawanie kontarzy bylo ok, ale to artyku UwM to nie mozna inaczej