17 C
Olsztyn
czwartek, 18 lipca, 2024
reklama

W naszym regionie powstaje 79 km nowych dróg za 1,3 miliarda zł. Oto gdzie

WiadomościW naszym regionie powstaje 79 km nowych dróg za 1,3 miliarda zł....

W województwie warmińsko-mazurskim realizowane są nowe inwestycje drogowe o łącznej długości 79 kilometrów, obejmujące drogi ekspresowe, krajowe i obwodnice. Wartość tych projektów przekracza 1,3 miliarda złotych.

reklama

S16 Borki Wielkie – Mrągowo

Inwestycja o wartości 626 mln zł, finansowana z Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, jest kolejnym etapem rozbudowy drogi ekspresowej S16. Nowy odcinek, o długości ponad 16 km, z czego 13 km to droga klasy S, a blisko 4 km to obwodnica Mrągowa w ciągu DK59, jest już w 95% zaawansowany. Prace obejmują budowę konstrukcji drogi, warstwy bitumiczne, roboty wykończeniowe oraz montaż oznakowania i ekranów akustycznych. Planowane zakończenie prac to III kwartał tego roku.

Obwodnica Gąsek – Program budowy 100 obwodnic

W maju 2023 roku podpisano umowę na projekt i budowę obwodnicy Gąsek w ciągu DK65, o długości 3 km i wartości około 77 mln zł, realizowaną przez firmę PORR. Prace budowlane ruszą po uzyskaniu decyzji ZRID, zgodnie z umową powinno to nastąpić w październiku tego roku, a zakończenie w połowie inwestycji 2027 roku. Celem jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego i poprawa bezpieczeństwa oraz przepustowości w Gąskach.

reklama

Rozbudowa DK65

W najbliższym czasie planowana jest przebudowa blisko 46 km drogi DK65 w województwie warmińsko-mazurskim, co obejmuje nową konstrukcję nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś i szerokości 8 m. Wartość inwestycji wyniesie ponad 722 mln zł.

Kowale Oleckie – Olecko: rozbudowa blisko 14 km drogi, realizowana przez firmę Budimex, ma zakończyć się w 2025 roku. Prace obejmują frezowanie nawierzchni, budowę kanalizacji, chodników, zatok autobusowych oraz oświetlenia drogowego.

Olecko – Gąski: długość prawie 6 km, projekt o wartości około 70,6 mln zł realizowany przez firmę PORR ma zakończyć się w listopadzie 2025 roku. Prace obejmują likwidację nienormatywnych łuków, budowę chodników, przejść dla pieszych oraz zatok autobusowych.

reklama

Gąski – Ełk: umowa o wartości 229 mln zł z firmą Budimex obejmuje rozbudowę 13,6 km drogi. Prace obejmują budowę chodników, przejść dla pieszych, zatok autobusowych, ciągu pieszo-rowerowego oraz oświetlenia drogowego. Zakończenie planowane jest na grudzień 2025 roku.

Nowa Wieś Ełcka (od węzła z S61) – granica województwa:  długość 12,4 km, umowa z firmą UNIBEP, o wartości 95,6 mln zł, przewiduje zakończenie prac w grudniu 2025 roku. Prace obejmują przebudowę szesnastu skrzyżowań oraz dziesięciu zatok autobusowych. Powstaną chodniki o długości około 11 km i ciągu pieszo-rowerowego oraz oświetlenia drogowego.

DK63 Borki – Jeże

Prace na 14-kilometrowym odcinku realizowane są przez firmę UNIBEP od października 2023 roku. Planowane zakończenie inwestycji to 2026 rok. Projekt obejmuje nową konstrukcję jezdni, korektę łuków, budowę i przebudowę przepustów, obiektu mostowego oraz skrzyżowań. Powstaną również zatoki autobusowe, chodnik w miejscowości Jeże oraz oświetlenie drogowe.

źródło: GDDKiA Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
;;;
14 czerwca 2024 07:16

79km, fiu fiu

Polecane