4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Barbara Samulowska: warmińska wizjonerka na drodze do beatyfikacji

OlsztynBarbara Samulowska: warmińska wizjonerka na drodze do beatyfikacji

Proces beatyfikacyjny Barbary Samulowskiej, rozpoczęty w 2005 roku, wszedł w kluczową fazę po przekazaniu dokumentów do Watykanu dotyczących cudu. Te dokumenty, jeśli zostaną zatwierdzone, mogą znacząco przyspieszyć proces beatyfikacji Samulowskiej.

Dokumenty do beatyfikacji

Archiwum Archidiecezji Warmińskiej niedawno wysłało do Watykanu cztery segregatory z dokumentacją związaną z cudem, który miał miejsce dzięki wstawiennictwu Samulowskiej. Zdjęcia z pieczętowania i wysyłania dokumentów zostały opublikowane na stronie kurii.

Podczas uroczystości, arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński, nadzorował proces pieczętowania dokumentacji, które później zostały wysłane do Watykanu, z nadzieją na szybkie postępy w procesie beatyfikacyjnym.

Życiorys Barbary Samulowskiej

Barbara Samulowska urodziła się w miejscowości Woryty niedaleko Olsztyna. W okresie od 27 czerwca do 16 września 1877 roku doświadczyła objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. W 1883 roku zdecydowała się na wstąpienie do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, które znajduje się w Chełmnie. Wczesny 1889 rok to czas, kiedy złożyła śluby zakonne obejmujące czystość, ubóstwo, posłuszeństwo i służbę ubogim.

Przyjęła imię zakonne Stanisława i przez wiele lat mieszkała w Paryżu. W 1895 roku przeniosła się do Gwatemali w Ameryce Południowej, gdzie zajmowała się opieką nad ubogimi i chorymi, pracując między innymi jako siostra służebna w głównym szpitalu kraju. Z polecenia Stolicy Apostolskiej objęła później kierownictwo sierocińca w Gwatemali, a w 1940 roku powróciła do pracy w Szpitalu Głównym.

Barbara Samulowska zmarła 6 grudnia 1950 roku na nowotwór złośliwy twarzy, ciesząc się opinią świętości. Jej ostatnie spoczywanie znajduje się na cmentarzu w Gwatemali. Jej życie zakonne było głęboko zakorzenione w duchu pokory, prostoty i miłości, co potwierdzają dostępne relacje o jej pracy i posłudze.

Proces beatyfikacyjny

Proces beatyfikacyjny wymaga zatwierdzenia cudu dokonanego po śmierci kandydata, który jest obecnie weryfikowany przez Watykan. Tymczasem, sam proces beatyfikacyjny przebiega dwuetapowo: diecezjalnie i w Watykanie. Warmia, z którą Samulowska była związana, może wkrótce świętować uznanie kolejnej swojej mieszkanki jako błogosławionej.

źródło: Gazeta Olsztyńska

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
27 kwietnia 2024 18:51

a tej drugiej nie beatyfikują?

Polecane