-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Papież otwiera drogę do świętości dla męczennic z Warmii

WiadomościPapież otwiera drogę do świętości dla męczennic z Warmii

Papież Franciszek, właśnie zatwierdził dekret o męczeństwie grupy zakonnic ze Zgromadzenia św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy, zamordowanych podczas II wojny światowej na terenie Warmii, tym samym otwierając drogę do beatyfikacji. Decyzja ta dotyczy siostry Krzysztofy Klomfass oraz 15 innych zakonnic, które straciły życie w 1945 roku, padając ofiarami działań Armii Czerwonej.

Męczeństwo i dziedzictwo: droga sióstr do beatyfikacji

Te odważne, głęboko wierzące kobiety, związane z kulturą katolicką Warmii, do końca poświęcały się pracy i ludziom, którym służyły. Ich działalność była różnorodna – od opieki nad chorymi w szpitalach, przez prowadzenie wykładów w szkole dla pielęgniarek, po opiekę nad dziećmi i pracę jako katechetki czy organistki w parafiach.

Mimo zagrożenia nie opuściły swoich stanowisk, zostając na Warmii, gdzie ostatecznie poniosły śmierć z rąk żołnierzy radzieckich. Były one prześladowane ze względu na swoją wiarę i zaangażowanie, były więzione i torturowane. Proces beatyfikacyjny tych męczenniczek rozpoczął się w 2004 roku w Braniewie, inicjowany przez ich zgromadzenie. Po szczegółowym zbadaniu dokumentacji i przesłuchaniu świadków, materiały procesu zostały przekazane do Rzymu, gdzie ostatecznie zatwierdzono ich męczeństwo, otwierając drogę do beatyfikacji.

Maria Abraham, znana w zakonie jako siostra Rolanda, przyszła na świat w 1914 roku w Tolkmicku i odeszła z tego świata 25 czerwca 1945 roku w Ornecie. Pełniła posługę w klinice ortopedycznej we Fromborku. Jej życie zakończyło się po kilkumiesięcznej chorobie na gruźlicę, podczas której doświadczyła brutalności ze strony żołnierzy radzieckich.

Wśród zamordowanych w 1945 roku zakonnic ze Zgromadzenia św. Katarzyny, w okresie wkroczenia Armii Czerwonej na Warmię, znalazły się:

Rozalia Angrick, siostra Sabinella, urodzona w 1880 roku, pełniła rolę przełożonej domu zakonnego i opiekunki młodzieży w Lidzbarku Warmińskim, gdzie zmarła 2 lutego 1945 roku, zamordowana przez żołnierzy radzieckich w obronie czci i swoich współsióstr.

Maria Bolz, znana jako siostra Generosa, urodziła się w 1902 roku w Łęgajnach i zginęła 9 maja 1945 roku w Olsztynie. Jako pielęgniarka na oddziale fizjoterapii, doświadczyła więzienia i tortur po wkroczeniu Armii Czerwonej, zanim zmarła z powodu wyczerpania i ran.

Agata Eufemia Bönigk, czyli siostra Adelgarda, urodziła się w 1900 roku w Starym Targu i zginęła 27 stycznia 1945 roku w Kętrzynie, broniąc swojej czci przed żołnierzami radzieckimi, którzy brutalnie ją zamordowali.

Maria Domnick, pielęgniarka w szpitalu w Olsztynie, znana jako siostra Liberia, urodzona w 1904 roku, została zastrzelona 23 stycznia 1945 roku, próbując zdobyć jedzenie dla dzieci pod opieką, po wkroczeniu Armii Czerwonej.

Jadwiga Fahl, siostra Caritina, urodzona w 1887 roku, była wikarią generalną Zgromadzenia i zmarła 5 czerwca 1945 roku we Wrzeszczu, po brutalnym traktowaniu przez żołnierzy radzieckich, broniąc swojej młodszej współsiostry.

Marta Klomfass, czyli siostra Krzysztofa, urodziła się w 1903 roku i zginęła 22 stycznia 1945 roku w Olsztynie, broniąc czci własnej i pacjentów szpitala przed atakiem żołnierzy radzieckich.

Maria Margenfeld, siostra Maurycja, urodzona w 1904 roku, zginęła 7 kwietnia 1945 roku w łagrze w Tule w Rosji, po tym jak została więziona i torturowana przez żołnierzy radzieckich.

Cecylia Mischke, znana w zakonie jako siostra Tyburcja, urodziła się w 1888 roku i zmarła 8 lipca 1945 roku, również w łagrze w Tule, po brutalnym traktowaniu przez Armie Czerwoną.

Katarzyna Elżbieta Müller, siostra Leonis, urodzona w 1913 roku w Gdańsku, zginęła 5 czerwca 1945 roku w Rosji, będąc ofiarą tortur i przemocy ze strony żołnierzy radzieckich.

Anna Pestka, czyli siostra Bona, urodzona w 1905 roku, zmarła 1 maja 1945 roku w Ornecie, po brutalnym pobiciu i torturach, które przetrwała przez 8 tygodni.

Barbara Rautenberg, siostra Sekundina, urodzona w 1887 roku, zginęła 28 stycznia 1945 roku w Kętrzynie, zamordowana przez żołnierzy radzieckich, którzy brutalnie ją potraktowali.

Maria Rohwedder, siostra Xsaveria, urodzona w 1887 roku, zmarła 25 listopada 1945 roku w Pile, po ciężkim pobiciu przez żołnierzy radzieckich.

Maria Schrötter, znana jako siostra Gebharda, urodziła się w 1886 roku i zginęła 2 lutego 1945 roku w Lidzbarku Warmińskim, zastrzelona przez żołnierzy radzieckich podczas modlitwy.

Klara Anna Skibowski, siostra Aniceta, urodzona w 1882 roku, zginęła w tym samym ataku w Lidzbarku Warmińskim, również zamordowana przez żołnierzy radzieckich.

Dorota Steffen, znana jako siostra Gunhild, urodziła się w 1918 roku i zmarła 30 maja 1945 roku w Ornecie, po ciężkich torturach z rąk Armii Czerwonej.

Papież otwiera drogę do świętości dla męczennic z Warmii religia Wiadomości, zShowcase

źródło: Radio Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane