24 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Jakie wynagrodzenia otrzymają nowi radni i prezydent Olsztyna?

OlsztynJakie wynagrodzenia otrzymają nowi radni i prezydent Olsztyna?

W Olsztynie kwiecień to czas wielkich zmian w składzie rady miasta i prezydenta. 7 kwietnia, został wybrany nowy skład Rady Miasta Olsztyn, natomiast prezydent miasta został wybrany w drugiej turze wyborów 21 kwietnia, zaprzysiężenie na te stanowiska odbędzie się na początku maja. Jakie są wynagrodzenia prezydenta oraz radnych stolicy Warmii i Mazur?

reklama

Wynagrodzenie radnych

Zgodnie z przepisami, maksymalna dieta dla osób na kierowniczych stanowiskach państwowych może wynosić 2,4 raza kwoty podstawowej ustalonej w ustawie budżetowej. W roku 2024 ta podstawowa kwota została ustalona na 1 789,42 złote brutto.

Diety radnych są zależne od ich roli oraz wielkości miejscowości. Zgodnie z ustawą, maksymalne wynagrodzenie radnego może osiągnąć 4 294,61 zł miesięcznie, co dotyczy przewodniczącego rady w gminach z populacją przekraczającą 100 tys. mieszkańców. Wiceprzewodniczący i przewodniczący komisji otrzymują nieco mniej, bo 3 936,72 zł. Radni zasiadający w Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji zarabiają 3 578,84 zł, natomiast zwykli radni inkasują 3 399,90 zł miesięcznie. W przypadku pełnienia kilku funkcji przysługuje najwyższa z możliwych diet.

reklama

Inne dodatki do wynagrodzenia radnych

Radni mogą liczyć także na dodatkowe świadczenia, takie jak dodatek funkcyjny, za wieloletnią pracę (po 5 latach pracy 5 % wynagrodzenia miesięcznego, po 20 latach – 75 %), oraz dodatek specjalny, który wynosi 30% sumy wynagrodzenia i dodatku funkcyjnego. Należy jednak pamiętać, że radni muszą być obecni na sesjach i komisjach, aby otrzymać pełne wynagrodzenie. Nieobecność lub spóźnienie mogą skutkować znacznym zmniejszeniem diety.

W przypadku nieobecności na sesji ich miesięczne wynagrodzenie jest obniżane o 30%, za brak obecności na posiedzeniu komisji – o 20%, a za spóźnienie – o 10%. Dodatkowo, jeżeli stwierdzi się, że radny nie był obecny na sesji lub posiedzeniu mimo zapisania się na listę obecności, jego dieta również ulega zmniejszeniu.

Wynagrodzenie prezydenta

Prezydent Olsztyna zarabia 20 041,50 zł brutto miesięcznie. Jest to wynik podniesienia stawek, które weszły w życie z nową ustawą o wynagrodzeniach samorządowców. Minimalne wynagrodzenie dla prezydenta miasta nieprzekraczającego 300 tys. mieszkańców wynosi obecnie ponad 16 tys. zł, co stanowi wzrost o prawie 4 tys. zł w stosunku do poprzednich lat. Zmiana ta doprowadziła do maksymalizacji zarobków prezydenta.

reklama

Odchodzący z urzędu po zakończeniu kadencji prezydenci otrzymują odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, chyba że zostaną ponownie wybrani, wówczas wypłata tej odprawy zostaje anulowana.

źródło: olsztyn.com.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
👽👽👽
7 maja 2024 13:27

Wynagrodzenia ich to zdecydowanie kropla w morzu realnych zysków z inwestycji, datków od biznesmenów dla których kandydują, i wielu wielu innych źródeł. To jest gangsterka prawdziwa a nie jacyś lewi kryminaliści co idą leżeć

Hm
26 maja 2024 19:05

To nadal za mało- państwo Ciune.owie w piątek 24 maja znów dostali po mandacie za kradzież w hipermarkecie. Tym razem już po 500zł.

Polecane
Ogłoszenia