22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Średnia wieku olsztyńskich radnych jest najwyższa w Polsce? Aż 14 to emeryci

OlsztynŚrednia wieku olsztyńskich radnych jest najwyższa w Polsce? Aż 14 to emeryci

Olsztyn wyróżnia się na tle innych miast wojewódzkich w Polsce pod względem wieku swoich radnych. Jak wynika z dogłębnej analizy przeprowadzonej przez Piotra Jastrzebskiego, kandydata do Rady Miasta Olsztyn, średnia wieku radnych w Olsztynie wynosi 59,9 roku, co jest najwyższą wartością w kraju. Badanie to, wymagające pobrania i analizy danych 565 radnych z całej Polski, zajęło autorowi około 7 godzin.

reklama

W skład Rady Miasta Olsztyna wchodzi 25 radnych, z czego aż 14 to emeryci, co stanowi ewenement na skalę ogólnopolską. Dla porównania, w Krakowie, gdzie Rada Miasta liczy 45 osób, tylko 15 z nich to emeryci, co odpowiada 33%. W Olsztynie prawie dwie trzecie, czyli 64% obecnych radnych, przekroczyło 60. rok życia.

reklama

Autor badania podkreśla, że nie ma na celu dyskryminacji ze względu na wiek, lecz zwraca uwagę na dysproporcję pomiędzy strukturą wiekową radnych a demograficznym obrazem miasta. W jego opinii rada miasta powinna odzwierciedlać strukturę wiekową mieszkańców, aby mogła efektywnie reprezentować i zaspokajać potrzeby wszystkich grup wiekowych. Ciekawostką jest również fakt, że jedynie trzech radnych obecnej kadencji nie przekroczyło 40. roku życia, co stanowi kolejny przykład unikatowości Olsztyna na tle innych miast wojewódzkich w Polsce.

W kontekście nadchodzących wyborów warto zauważyć, że 73% kandydatów jest starszych od autora analizy, który w tym roku kończy 40 lat. Odkrycie to również go zaskoczyło, podobnie jak fakt, że Olsztyn, wraz z Warszawą, prowadzi pod względem równości płci w składzie rady miasta – kobiety stanowią tutaj 44% radnych. Średni wiek radnych w innych miastach wojewódzkich w Polsce układa się na liście od najmłodszych w Łodzi (45,8 roku), Gdańsku (48,8) do najstarszych w Lublinie (56,9) i Olsztynie (59,9 roku).

reklama

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

18 KOMENTARZY

18 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Haha
30 marca 2024 08:11

Każdy będzie lepszy niż po, pis i Mozdzonek! Oni idą tylko dla sponsorów swoich a wyborcy są dla nich narzędziem do celu jedynie

Ruchacze.pl
28 marca 2024 19:47

Niestety sa tu grupki mafijne, slynny deweloper, przedstawiciele sluzb i mafia cieplych ktorym kibicuja wszyscy procz p Moniki i p Czesława. Nic dodac nic ujac

Polecane