24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Specjalne świadczenia dla stulatków w Warmińsko-Mazurskiem

OlsztynSpecjalne świadczenia dla stulatków w Warmińsko-Mazurskiem

W województwie warmińsko-mazurskim niemal 100 seniorów miesięcznie otrzymuje od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjątkowe świadczenie honorowe. Przyznawane jest ono osobom, które przekroczyły magiczną granicę 100 lat. Aktualnie, 72 świadczenia wypłacane są przez oddział ZUS w Olsztynie, a kolejne 24 przez oddział w Elblągu.

reklama

Najstarsi mieszkańcy Warmii i Mazur – kim są beneficjenci świadczeń?

Najstarszą mieszkanką regionu jest 107-letnia kobieta z Bartoszyc, a jej męskim odpowiednikiem jest 105-letni mieszkaniec Elbląga. Wśród stulatków z Warmii i Mazur zdecydowaną większość, bo aż 85 osób, stanowią kobiety. Mężczyzn w tej grupie wiekowej jest 11.

Kto może liczyć na świadczenie honorowe?

Świadczenie honorowe przyznawane jest automatycznie seniorom, którzy osiągnęli 100 lat i otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Korzystać z niego mogą również osoby, które nie pobierają żadnych świadczeń emerytalno-rentowych. Co istotne, świadczenie wypłacane jest dożywotnio.

reklama

Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim, zwraca uwagę na to, że kwota świadczenia honorowego jest corocznie wyższa. Dla osób, które ukończyły sto lat po 29 lutego bieżącego roku, wysokość świadczenia honorowego wynosi 6 246,13 złotych brutto. Warto podkreślić, że osoby, które osiągnęły ten wiek w poprzednich latach, otrzymują świadczenie w wysokości obowiązującej w momencie jego przyznania, ponieważ nie podlega ono waloryzacji.

Świadczenie honorowe to forma uznania i wsparcia dla najstarszych obywateli, wypłacana nie tylko przez ZUS, ale również przez Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) oraz resortowe zakłady emerytalne. W skali kraju z takiej formy wsparcia korzysta 1940 osób.

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zdzich
12 kwietnia 2024 09:05

W warminsko mazurskim!!!!!! Dawniej w szkołach za gwarę kiem karali a teraz to jakaś patologia.

Wojtek
11 kwietnia 2024 21:27

“Specjalne świadczenia dla stulatków w Warmińsko-Mazurskiem” Warmińsko-Mazurskiem?! Jak wam nie wstyd, kto to pisze!?

Polecane
Ogłoszenia