19 C
Olsztyn
czwartek, 13 czerwca, 2024
reklama

Najniższa emerytura na Warmii i Mazurach wypłacana przez ZUS to 0,22 zł

OlsztynNajniższa emerytura na Warmii i Mazurach wypłacana przez ZUS to 0,22 zł

Najwyższa emerytura na Warmii i Mazurach wynosi obecnie 16,2 tys. zł, co jest znacznie wyższe niż przeciętna emerytura w kraju, która wynosi około 3 tys. zł brutto. Chociaż ta kwota jest imponująca, to nie jest rekordem ogólnokrajowym. Najwyższą emeryturę w Polsce otrzymuje mieszkaniec województwa śląskiego i wynosi ona 43 tys. zł.

reklama

Rekordowe emerytury w Polsce

Najwyższe emerytury w Polsce przekraczają nawet kilkanaście, a nawet 20 czy 30 tys. zł. Osoba mieszkająca na Śląsku otrzymuje najwyższą emeryturę w kraju. Jednak nie brakuje również innych osób w Polsce, których świadczenie jest znacznie wyższe niż przeciętna emerytura. Na przykład mieszkaniec Warszawy otrzymuje emeryturę przekraczającą 36 tys. zł, klient Oddziału ZUS w Poznaniu otrzymuje blisko 32 tys. zł, a kobieta otrzymuje emeryturę wypłacaną przez bydgoski ZUS w wysokości ponad 30 tys. zł.

Czynniki wpływające na wysokość emerytury

Przepis na wysokie świadczenie emerytalne jest prosty – należy pracować dłużej. Im więcej lat przepracujemy przed przejściem na emeryturę, tym więcej składek będziemy odprowadzać. Dodatkowo, każdy rok pracy przynosi kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, co zwiększa podstawę obliczenia emerytury. Zarobki również mają znaczenie – im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Przejście na emeryturę w późniejszym wieku również wpływa na wysokość świadczenia, ponieważ przewiduje się, że statystycznie średnia dalsza długość życia ulegnie zmniejszeniu. Dzięki temu podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co prowadzi do uzyskania wyższej emerytury.

reklama

Najniższe świadczenie na Warmii i Mazurach

Najniższe świadczenie emerytalne na Warmii i Mazurach wynosi zaledwie 0,22 zł i wypłacane jest przez olsztyński Oddział ZUS. Otrzymuje je kobieta, która opłaciła składki jedynie przez 10 dni. Jest to kwota znacznie niższa od przeciętnej emerytury i stanowi wyjątkowo nisky rekord w regionie. Rzeczniczka Anna Grabowska podkreśla, że to wyjątkowy przypadek, gdzie osoba ma bardzo krótki okres opłacania składek, co przekłada się na minimalną wysokość świadczenia.

źródło: ZUS

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala
11 maja 2023 14:45

Oczywiście nie mówimy tu o emeryturach specjalnych, mundurowych czy wypłacanych przez inną ubezpieczalnie.

Czytek
11 maja 2023 13:21

Promowanie pracy do śmierci – tak odczytuję takie artykuły.

Polecane