19 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Dotacja dla MOK w Olsztynie. Nowe kursy gwary warmińskiej dzięki programowi „Etnopolska

OlsztynDotacja dla MOK w Olsztynie. Nowe kursy gwary warmińskiej dzięki programowi „Etnopolska

MOK w Olsztynie został beneficjentem dotacji w wysokości 21 tysięcy złotych, które mają zostać przeznaczone na organizację kursu gwary warmińskiej. Pozyskane fundusze pochodzą z programu „Etnopolska” prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. To wyjątkowe wsparcie umożliwi rozszerzenie oferty edukacyjnej o zajęcia dla bardziej zaawansowanych uczestników pod hasłem „My tutejsi. O Warmii dla uważnych”.

reklama

Rozszerzona oferta edukacyjna MOK w Olsztynie

Przedstawiciele MOK-u z entuzjazmem skomentowali ten sukces: „Nie ustajemy w poszukiwaniach środków zewnętrznych na nasze działania kulturalne. Tym bardziej się cieszymy każdym sukcesem w tej dziedzinie”. Dzięki dofinansowaniu możliwe też będzie zorganizowanie kolejnej edycji kursu gwary warmińskiej dla początkujących. Zróżnicowane kursy odpowiadają na zapotrzebowanie uczestników poprzednich sesji.

reklama

Zajęcia, które rozpoczną się we wrześniu, mają na celu nie tylko naukę gwary, ale również przybliżenie historii oraz tradycji regionu Warmii. Inicjatorzy projektu dla zaawansowanych mają na celu „pogłębienie wiedzy uczestników o tematy związane z dziedzictwem kulturowym regionu oraz zachęcenie ich do eksploracji Warmii”. Liczba miejsc na warsztaty będzie ograniczona. Miejski Ośrodek Kultury informuje, iż kursy ruszą od września.

Gwara warmińska na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Gwara warmińska zyskała szczególną ochronę, gdy w 2016 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. O wpis wnioskowali regionaliści i eksperci tej gwary: prof. Izabela Lewandowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Edward Cyfus, autor książek o kulturze i życiu na Warmii.

Edukacja dotycząca regionalnego dziedzictwa kulturowego Warmii zyska kolejny wymiar, a dzięki dofinansowaniu otworzą się także możliwości zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych zainteresowanych tą unikatową tradycją.

reklama

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane