10 C
Olsztyn
wtorek, 15 października, 2024
reklama

Olsztyński zabytek ma szansę trafić na Listę UNESCO

OlsztynOlsztyński zabytek ma szansę trafić na Listę UNESCO

W Olsztynie, przy ulicy Zyndrama z Maszkowic, znajduje się budynek, który może wkrótce znaleźć się na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chodzi o Dom Mendelsohna, zabytek związany z Erichem Mendelsohnem, jednym z najbardziej oryginalnych architektów XX wieku, urodzonym w Olsztynie. Możliwość wpisania budynku na listę UNESCO będzie głównym tematem międzynarodowej konferencji, która rozpocznie się 21 marca.

reklama

Konferencja w 137. rocznicę urodzin architekta

Wydarzenie zatytułowane „Dziedzictwo architektoniczne Ericha Mendelsohna w drodze na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO” gromadzi znawców i znawczynie dorobku Mendelsohna z całego świata, w tym z USA, Niemiec, Francji, Izraela, Włoch i Polski. Organizatorami konferencji są Fundacja „Borussia” i grupa robocza „Erich Mendelsohn Initiative Circle” przy współpracy z ICOMOS Polska i Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Ericha Mendelsohna. Wydarzenie uzyskało wsparcie Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Goethe-Institut.

Erich Mendelsohn – obywatel Europy i świata

Erich Mendelsohn (1887-1953), uznawany za jednego z najważniejszych architektów XX wieku, przez całe życie tworzył budowle wyróżniające się niezwykłymi formami. Jego kariera zawodowa była determinowana przez trudne czasy, w których przyszło mu żyć. Mimo emigracji z Niemiec w 1933 roku Mendelsohn kontynuował pracę na różnych kontynentach, wpływając na rozwój architektury nowoczesnej.

reklama

Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelsohna

Jednym z pierwszych projektów Mendelsohna jest Dom Przedpogrzebowy Bet Tahara z 1913 roku, obecnie znany jako Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelsohna. Budynek ten, który przez lata popadał w ruinę, został uratowany i odnowiony dzięki zaangażowaniu Fundacji „Borussia”. Jego renowacja i ponowne otwarcie w 2013 roku to przykład dbałości o dziedzictwo kulturowe i historyczne.

Nadzieje i perspektywy

Wpis Domu Mendelsohna na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO byłby nie tylko ukoronowaniem starań o zachowanie dziedzictwa architekta, ale również szansą na zwiększenie zainteresowania kulturalnego i turystycznego Olsztyna. To wyjątkowe wydarzenie może przyczynić się do dalszej promocji miasta jako ważnego miejsca na mapie kultury europejskiej.

źródło: Fundacja Borussia Olsztyn, fot: funduszfilmowy.warmia.mazury.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Marek
23 marca 2024 10:02

Jest sto bardziej wartościowych ale nie są żymskie

Krystyna Borczuch
22 marca 2024 15:23

Perła na mapie miasta według mnie zbyt malo informacji..
Na temat wydarzeń i spotkań organizowanych

Polecane