22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Na terenie gminy Frombork znaleziono martwego orła bielika

BraniewoNa terenie gminy Frombork znaleziono martwego orła bielika

W czwartek, 4 kwietnia, na terenie Gminy Frombork, w okolicy rzeki Baudy, znaleziono martwego orła bielika, ptaka, który zajmuje szczególne miejsce w sercach Polaków, będąc nie tylko symbolem narodowym umieszczonym na Godle Polski, ale również największym ptakiem w kraju. Zgłoszenie wpłynęło od pani Aleksandry, która natknęła się na martwe zwierzę.

reklama

Póki co, przyczyna śmierci tego wspaniałego ptaka pozostaje nieznana. Z pomocą ornitologa pana Marka Bebłotem ustalono, że znaleziony bielik został zaobrączkowany jako pisklę 22 maja 2016 roku w leśnictwie Chruściel. Miał zatem 8 lat, co w porównaniu z potencjalną długowiecznością tych ptaków, osiągającą 20-30 lat, a w niewoli nawet 42 lata, nie jest wiekiem zaawansowanym. Bielik jest w Polsce objęty ochroną ścisłą. To ptaki monogamiczne, które łączą się w pary na całe życie. Przedwczesna śmierć bielika budzi zatem poważne zaniepokojenie i skłania do poszukiwania jej przyczyn.

reklama

Natychmiast po odkryciu, sprawą zajęła się Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna, która ma za zadanie dokładne zbadanie okoliczności zgonu ptaka. Spekuluje się, że przyczyną mogła być ptasia grypa lub zatrucie, jednak ostateczne wnioski będą możliwe do przedstawienia dopiero po przeprowadzeniu szczegółowych badań.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Darek
9 kwietnia 2024 13:32

Bielik nie jest orłem.

Polecane
Ogłoszenia