11 C
Olsztyn
czwartek, 2 maja, 2024
reklama

Ochrona pomników przyrody w Olsztynie: nowe drzewa objęte specjalną opieką

OlsztynOchrona pomników przyrody w Olsztynie: nowe drzewa objęte specjalną opieką

We wtorek, 19 grudnia, Rada Miasta Olsztyna podjęła decyzję o przyznaniu statusu pomników przyrody kolejnym drzewom na terenie miasta. Urzędnicy zdecydowali o objęciu ochroną wyjątkowych egzemplarzy, które swoimi cechami wyróżniają się spośród innych.

reklama

Drzewa, które tym razem uzyskały miano naturalnych pomników, zostały wybrane ze względu na swoją wartość przyrodniczą, naukową, kulturalną, historyczną oraz krajobrazową. Wiele spośród nich od lat było niemym świadectwem historii miasta, teraz zaś zasłużyły na szczególną ochronę.

Ewa Łukasik-Błażejewicz, dyrektorka Wydziału Środowiska UM Olsztyna, powiedziała: „Tym razem ustanawiamy cztery pomniki przyrody. Tą formą ochrony zostało objętych łącznie pięć drzew rosnących w różnych lokalizacjach na obszarze naszego miasta”.

reklama

Drzewa, które tym razem zostały wpisane na listę to: buk pospolity z placu Trzech Krzyży, naprzeciwko Teatru Jaracza; lipa szerokolistna ze skweru przed kościołem na ulicy Konopnickiej; lipa drobnolistna wraz z młodym dębem szypułkowym na ulicy Kalinowskiego; dąb szypułkowy z Parku Centralnego, na skarpie w rejonie skrzyżowania ulic Plater i Kościuszki.

Inicjatywa dotycząca wpisania trzech z tych egzemplarzy wyszła od samych mieszkańców Olsztyna, co świadczy o dużej świadomości ekologicznej i przywiązaniu do zielonych skarbów miasta.

Na szczególną uwagę zasługuje okaz lipy drobnolistnej z ulicy Kalinowskiego. Jest to drzewo, które ma ponad 200 lat i obwód pnia wynoszący aż 505 cm. Dąb szypułkowy, który rośnie u jej boku, nie kwalifikuje się do statusu pomnika przyrody, jednak dzięki temu, że rozrasta się pod koroną lipy, również zyskał ochronę.

reklama

Buk pospolity na ul. 1 Maja ma z kolei pień o obwodzie 313 cm i 230 lat. Lipa szerokolistna, mimo iż nie posiada imponujących rozmiarów pnia, spełnia kryteria pomnika dzięki swoim walorom przyrodniczym, estetycznym, a także kulturowym i historycznym.

Decyzja radnych potwierdza troskę o zrównoważony rozwój środowiska w Olsztynie oraz jest ukłonem w stronę dziedzictwa naturalnego i historycznego miasta. Lista pomników przyrody daje nadzieję na zachowanie zielonej spuścizny dla kolejnych pokoleń mieszkańców stolicy Warmii i Mazur.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia