22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Olsztyńskie zabytki znów zabłysną wieczorową porą. Powraca iluminacja historycznych budynków

OlsztynOlsztyńskie zabytki znów zabłysną wieczorową porą. Powraca iluminacja historycznych budynków

Na ulicach Olsztyna, gdzie historia miesza się z nowoczesnością, zabytkowe budowle ponownie zabłysną po zmroku. Władze miasta zdecydowały się na stopniowe przywracanie iluminacji historycznych obiektów, co podkreśli ich architektoniczne walory nocą.

reklama

„Nocne eksponowanie najbardziej charakterystycznych obiektów umożliwia podkreślenie nastroju, a czasem wręcz unikalności danego miejsca. Dlatego iluminacje są tak lubiane” – informuje Urząd Miasta Olsztyna. Również zbliżający się sezon turystyczny skłonił włodarzy miasta do działania.

Zamek w Olsztynie jak z baśni

Wyjątkowym miejscem, które z pewnością skorzysta na oświetleniu, jest gotycki zamek – najstarszy i najbardziej okazały zabytek w sercu Warmii i Mazur – gdzie tradycja miesza się z obecnymi czasami. W nocy zamek przeobraża się, stając się jeszcze bardziej tajemniczą i monumentalną strukturą stanowiącą serce miasta i przypominającą o złożonej przeszłości regionu.

reklama

Nawiązanie do Mikołaja Kopernika jest tu kluczowe, nie tylko ze względu na historyczne znaczenie, lecz również poprzez tworzenie atmosfery refleksji i szacunku dla postaci, która miała wpływ na rozwój miasta i regionu.

Iluminacja ożywi historię miasta

Spacerując po Starym Mieście, warto zwrócić uwagę na detale architektoniczne i zabytkowe struktury, takie jak kościół ewangelicki, Stary Ratusz czy Bazylika Konkatedralna św. Jakuba Apostoła. Iluminacja tych obiektów nie tylko przyciągnie wzrok, ale również pozwoli na nowo docenić bogactwo i urok tej części Olsztyna.

Kiedy słońce zniknie za horyzontem, a na niebie pojawią się pierwsze gwiazdy, mieszkańcy oraz turyści będą mieli kolejną wspaniałą okazję, aby odkryć lub ponownie docenić piękno miejskich zabytków w czasie nocnej iluminacji.

reklama

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Słowianin
9 kwietnia 2024 08:12

To nagle prąd staniał?

ja
9 kwietnia 2024 14:23

i ekologia też już przestała mieć znaczenie ??

Polecane