22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Odkryj francuski urok w sercu Warmii: Tydzień kultury i historii francuskiej

OlsztynOdkryj francuski urok w sercu Warmii: Tydzień kultury i historii francuskiej

Miłośnicy kultury francuskiej na Warmii i Mazurach mogą z wielką przyjemnością oczekiwać na nadchodzącą 28. edycję Dni Frankofonii i Kultury Francuskiej, która odbędzie się w Olsztynie. Centrum Polsko-Francuskie serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na bogaty i zróżnicowany program wydarzeń, które mają przypaść do gustu zarówno dorosłym, jak i najmłodszym.

reklama

Program Dni Frankofonii w Olsztynie

Głównym miejscem, w którym będą odbywać się wydarzenia, będzie siedziba Centrum Polsko-Francuskiego, mieszcząca się przy ul. Dąbrowszczaków 39. Przewidziano bezpłatny wstęp na wszystkie zaplanowane imprezy. Dla chętnych na stronie internetowej centrum dostępnych jest więcej informacji. Program rozpocznie się w piątek, 15 marca, “Café français”, czyli klubem konwersacyjnym z nutą feminizmu – odbędzie się on w języku francuskim. Corentine Nicolas-Graffard, native speakerka w CPF i Claire Delobelle poprowadzą dyskusję o kobietach we Francji, ich prawach oraz najważniejszych wydarzeniach związanych z ruchem feministycznym.

Kolejnego dnia, w sobotę, najmłodsi (w wieku 6-11 lat) będą mieć okazję wziąć udział w animacjach kulturowo-językowych pn. “Paryż w walizce”. Aby wziąć w nich udział, należy się zapisać mailowo lub telefonicznie.

reklama

W dniach 18-27 marca zaserwowane będą spotkania z dziennikarzami, naukowcami, ambasadorami, literaturą frankofońską, a także projekcje filmowe. Przybliżą one kulturę rumuńską, francuskojęzyczne kraje oraz współczesne wydarzenia i twórczość literacką związane z Francją. W ramach programu odbędzie się również wernisaż wystawy fotografii “Janusz w Paryżu” autorstwa Krystyny Janusz, która swoimi zdjęciami ujawnia mniej kolorową, lecz równie fascynującą stronę stolicy Francji.

Rozmowy o “polskich powrotach” z Francji

Będzie można również porozmawiać o “polskich powrotach” z Francji czy wysłuchać opowieści o Napoleonie Bonaparte i Marii Walewskiej. Na koniec serii spotkań odbędzie się dyskusja na temat kobiet, które miały wpływ na ukształtowanie się nowoczesności. DNI Frankofonii i Kultury Francuskiej każdego roku stają się coraz popularniejsze i przyciągają miłośników francuskojęzycznej kultury, co niezmiennie wskazuje na wielki potencjał i wartość tych wydarzeń. Organizatorzy gwarantują różnorodność i bogactwo wrażeń, zapewniając, że każdy uczestnik znajdzie coś interesującego dla siebie.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
17 marca 2024 09:30

jestem mistrzem w obciagu

Polecane
Ogłoszenia