22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Inwestycja w edukację pogranicza. Uniwersytet Ludowy Pogranicza staje się faktem

OlsztynInwestycja w edukację pogranicza. Uniwersytet Ludowy Pogranicza staje się faktem

Marszałek województwa Marcin Kuchciński podpisał wstępną umowę z przedstawicielami Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza na ustanowienie Uniwersytetu Ludowego Pogranicza. Ta nowatorska placówka kształcenia dorosłych przybliży mieszkańców do tradycji i kultury lokalnej oraz da prawie 600 osobom szansę na rozwijanie umiejętności i kompetencji w trybie pozaformalnym.

reklama

Edukacja na miarę potrzeb regionu

Projekt zakłada nie tylko dostęp do edukacji kulturalnej, ale także rozwijanie aktywności wśród lokalnych społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem animatorów kultury. Będzie to także miejsce do przeprowadzania kursów zawodowych oraz hobbystycznych, które mogą skutecznie połączyć pasję z zarobkiem. Specjalizacja programowa Uniwersytetu będzie odzwierciedlać charakter pogranicza, obejmując m.in. turystykę, ekologię, rolnictwo czy rzemiosło.

Szczegóły projektu

Koszt projektu to niemal 4 mln zł, większość środków – 3,3 mln zł – pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027. Kuchciński podkreślił wagę inwestycji, szczególnie w obliczu trudności wynikających z konfliktu w Ukrainie, który naruszył stabilność i bezpieczeństwo mieszkańców przygranicznych terenów, co wiąże się teraz z negatywnymi skutkami dla rozwoju społeczno-gospodarczego.

reklama

Realizacja projektu Uniwersytetu Ludowego Pogranicza zaplanowana jest od lutego 2025 do grudnia 2026 roku, w tym adaptacja budynku na siedzibę uniwersytetu w jednej z gmin. Zgodnie z planem Uniwersytet będzie oferował także edukację regionalną oraz integrację międzypokoleniową, zachęcając do poszanowania demokracji i praw człowieka.

Wcześniej, w styczniu 2024 roku, zawarto porozumienie terytorialne, na podstawie którego blisko 20 mln euro z Funduszy Europejskich przeznaczone zostanie na realizację ważnych dla regionu programów rozwojowych, m.in. termomodernizację budynków użyteczności publicznej oraz rozwój usług społecznych.

Rozwój pogranicza w obliczu wyzwań współczesności

Prezes Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza Marta Kamińska wyraziła zadowolenie z podpisanej umowy, podkreślając, że utworzenie Uniwersytetu Ludowego Pogranicza było marzeniem Stowarzyszenia od jego powstania w 2019 roku. Do stowarzyszenia należą gminy:  Barciany, Bartoszyce (gmina wiejska), Braniewo (gmina wiejska), Budry, Dubeninki, Górowo Iławeckie, Lelkowo, Sępopol i Srokowo.

reklama

Lokalizacja Uniwersytetu nie jest jeszcze ustalona. Uniwersytet Ludowy Pogranicza mający działać w formacie LOWE – Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji – stanie się istotnym elementem wspierającym rozwój lokalnych gmin i mieszkańców pogranicza.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane