5 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024
reklama

Olsztyn wygrywa ranking najlepszych miast do życia w Polsce

OlsztynOlsztyn wygrywa ranking najlepszych miast do życia w Polsce

Olsztyn został uznany za najlepsze miasto do życia w Polsce w najnowszym rankingu przygotowanym przez „Business Insider”. W analizie uwzględniono sześć kategorii – trzy ekonomiczne i trzy społeczne. „W naszym rankingu pod uwagę wzięliśmy trzy kluczowe wskaźniki ekonomiczne i trzy aspekty pozafinansowe” – napisali dziennikarze „Business Insider”, wskazując na przemyślaną metodologię badań.

reklama

Wszechstronny rozwój miasta – klucz do sukcesu

Olsztyn, który zdetronizował ubiegłorocznego zwycięzcę miasto Poznań, nie okazał się liderem w żadnej z pojedynczych kategorii, ale jego wysoka pozycja w trzech z nich zapewniła mu zwycięstwo. „Olsztyn w naszym zestawieniu jest zdecydowanym numerem jeden, choć w żadnej z sześciu kategorii nie wygrywa. W trzech aspektach jest za to w TOP 3” – wyjaśnia Damian Słomski, dziennikarz „Business Insider”, podkreślając zrównoważony rozwój miasta.

W kategorii dostępności mieszkań (relacja ceny do wynagrodzeń) Olsztyn ustąpił miejsca jedynie Katowicom, zaś w zakresie bezpieczeństwa (najniższa przestępczość) wyprzedził go tylko Rzeszów. Dodatkowo jakość powietrza w Olsztynie została oceniona na trzecie miejsce. Pomimo tych sukcesów stolica Warmii i Mazur musi poprawić dostępność do lekarzy – w tej kategorii zajęła dopiero dwunaste miejsce.

reklama

Oprócz tych wskaźników miasto może się również pochwalić dobrymi wynikami w zakresie bezrobocia i zarobków. Olsztyn znajduje się w pierwszej części tabeli, zajmując szóste i siódme miejsce wśród szesnastu badanych dużych miast polskich.

Wzrost wynagrodzeń

Warto również zaznaczyć, że Olsztyn wykazał się ponad 15-procentowym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia brutto w okresie od stycznia 2023 roku do stycznia 2024 roku, co świadczy o dynamicznym wzroście płac i atrakcyjności rynku pracy. Z raportu GUS wynika, że największy wzrost zarobków dotyczył sektorów takich jak transport, administrowanie oraz przemysł.

Źródła wykorzystane w rankingu to dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) oraz portalu Morizon.pl, który dostarczył informacje dotyczące cen mieszkań.

reklama

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

11 KOMENTARZY

11 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
……..
2 kwietnia 2024 14:21

„ Olsztyn wykazał się ponad 15-procentowym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia brutto w okresie od stycznia 2023 roku do stycznia 2024 roku”
Już tłumaczymy – wzrosło bo wzrosla pensja minimalna ktora zarabia wiekszosc mieszkancow olsztyna. Prosta wykladnia matematyczna a inaczej zintepretowana a ciemnocie sprzedaja glosno brzmiace wzrosty o 15% xd.

Urzędnik
2 kwietnia 2024 13:47

Najlepszy chyba dla emeryta

Polecane
Ogłoszenia