5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Olsztyn na czołowych miejscach w rankingu “Najlepszych miast do życia”

OlsztynOlsztyn na czołowych miejscach w rankingu "Najlepszych miast do życia"

Stolica Warmii i Mazur uzyskała wysokie miejsce w nowym rankingu przygotowanym przez Business Insider. Czym przyciąga mieszkańców?

reklama

Fachowy serwis internetowy Business Insider przygotował zestawienie 16 miast wojewódzkich pod kątem ich atrakcyjności dla mieszkańców. W ocenie brane pod uwagę były zarówno wskaźniki ekonomiczne, takie jak stopa bezrobocia, średnie wynagrodzenia oraz ceny nieruchomości, jak i aspekty bezpośrednio wpływające na jakość życia, takie jak dostęp do opieki zdrowotnej, poziom przestępczości i jakość powietrza.

Olsztyn – blisko podium

Po zsumowaniu wszystkich punktów okazało się, że Olsztyn, wraz z Wrocławiem, plasuje się tuż za podium rankingu. Choć stolica Warmii i Mazur miała pewne słabości, takie jak średnia zarobków (12. miejsce) oraz dostęp do służby zdrowia, to jednak wyróżniła się wysoką jakością powietrza i niskim bezrobociem (5. miejsce), a także imponująco niskim współczynnikiem przestępczości (2. miejsce).

reklama

Reakcja lokalnych władz

Ranking ten jest dla władz miasta powodem do dumy. Jak mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz: “Potwierdza się coraz powszechniejsze przekonanie, że jeśli chcemy ekologicznie, zdrowo i komfortowo żyć, to Olsztyn jest doskonałym miejscem do zamieszkania”. Prezydent wyraża również nadzieję, że po zakończeniu kluczowych inwestycji miejskich, Olsztyn będzie jeszcze wyżej w kolejnych edycjach rankingu.

Kto na szczycie, a kto na końcu?

Na pierwszych miejscach rankingu znalazły się Poznań, Katowice i Opole. Niestety, na samym końcu uplasowały się Warszawa, Kielce i Białystok. Business Insider zapowiada, że ranking będzie regularnie aktualizowany, co da możliwość obserwowania, jak zmieniają się kluczowe wskaźniki w poszczególnych miastach w Polsce.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

10 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Trefl
9 sierpnia 2023 21:54

Najdroższe mieszkania, najdroższe paliwo, najniższe zarobki, brak pracy za więcej niż minimalna krajowa, ogólne zacofanie gospodarcze miasta, światła co 200 metrów i korki super miasto do życia.

Student
10 sierpnia 2023 07:59

Chyba nie mieszkańcy Olsztyna tam głosowali …..

Polecane
Ogłoszenia