6 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Gmina Olsztyn otrzymała dofinansowanie na konserwację trzech rzeźb w parku Podzamcze

OlsztynGmina Olsztyn otrzymała dofinansowanie na konserwację trzech rzeźb w parku Podzamcze

Gmina Olsztyn otrzymała środki na konserwację trzech cennych dzieł znajdujących się w parku Podzamcze. Są to rzeźby autorstwa wybitnej artystki Balbiny Świtycz-Widackiej – „Ryba z dzieckiem”, „Wiosna” oraz „Amor na czatach”.

reklama

Dofinansowanie pochodzi z programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pod hasłem „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na prace konserwatorskie przewidziano wsparcie w wysokości 63 300 zł, całkowity koszt realizacji zadania to 70 400 zł.

Balbina Świtycz-Widacka to artystka o niezwykle bogatej biografii. Urodziła się w Mohylewie w 1901 roku i zmarła w 1972 roku w Olsztynie, który stał się dla niej domem po II wojnie światowej. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie posiada imponujący dorobek artystyczny, który nie ograniczał się jedynie do rzeźb parkowych. W Kortowie, na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, można znaleźć ponad 40 popiersi jej autorstwa.

reklama

Renowacja rzeźb to ochrona dziedzictwa kulturowego oraz możliwość odkrywania na nowo i docenienia twórczości Świtycz-Widackiej.

Inwestycja w ochronę i renowację dzieł sztuki jest ważnym elementem zachowania tożsamości kulturowej miasta. Jest to również znaczący wkład w estetykę przestrzeni publicznej oraz edukację i promocję historii lokalnej sztuki.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Ghino
31 marca 2024 16:40

kultura i klasa, zamontować trzeba tam tylko kamery i zwiększyć patrole żeby ukraińskie i polskie zwierzęta nie zniszczyły

Polecane
Ogłoszenia