12 C
Olsztyn
piątek, 12 kwietnia, 2024
reklama

Drugie życie rzeźb z Parku Podzamcze

OlsztynDrugie życie rzeźb z Parku Podzamcze

Jeszcze w tym roku gmina Olsztyn sfinansuje oczyszczenie i konserwację dwóch ostatnich betonowych figur ze śródmiejskiego parku. 

reklama

Rzeźby do parku Podzamcze były zamawiane u lokalnych artystów już w drugiej połowie l. 50. XX wieku przez ówczesne władze miasta – przypomina olsztyński ratusz. W ten sposób chciano zagospodarować i uatrakcyjnić parkową przestrzeń wzdłuż rzeki Łyny aż do mostów kolejowych.

Przed końcem tego roku odnowione mają zostać już dwie ostatnie rzeźby z Parku Podzamcze. Konserwator zajmie się m.in. „Amorem” z lat 60. minionego stulecia. Mityczna postać z figury Balbiny Świtycz-Widackiej, przedstawiona z kołczanem ze strzałami oraz łukiem, znajduje się w północnej części parku. W przeszłości była kilkakrotnie przemalowywana, a obecnie jest mocno zabrudzona i porośnięta mikroorganizmami.

reklama

 

"Amor" Balbiny Świtycz-Widackiej.
“Amor” Balbiny Świtycz-Widackiej.

Odnowiony zostanie również posąg „Łyny” z 1957 roku, wyobrażający postać siedzącej, nagiej kobiety z założonymi do tyłu rękami. Dzieło Ryszarda Wachowskiego można podziwiać na terenie dawnej fosy zamkowej przy ul. Feliksa Nowowiejskiego, w pobliżu rzeki Łyny, której jest symbolicznym wyobrażeniem.

Obie rzeźby są odlane z betonu i wraz z postumentami zostaną oczyszczone z wtórnych nawarstwień i roślinności, zdezynfekowane, a wszelkie spękania i ubytki naprawione oraz uzupełnione. Koszt konserwacji obu rzeźb wyniesie 20 600 zł – informują miejscy urzędnicy. – Prace potrwają do końca listopada i będzie je prowadził Mirosław Cholewka, wykonawca tegorocznych prac przy innych rzeźbach z parku Podzamcze – „Wiośnie” i „Ledzie z łabędziem”.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia