1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Zwiększa się liczba pomników przyrody w Olsztynie: kolejne drzewa dodane do rejestru

OlsztynZwiększa się liczba pomników przyrody w Olsztynie: kolejne drzewa dodane do rejestru

Dziesięć drzew w Olsztynie zostało dodanych do rejestru pomników przyrody, który jest formą ochrony tworów o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej. Rośliny uwzględnione w tym wykazie powinny także posiadać indywidualne i wyróżniające je cechy. Obecnie trwają prace nad kolejnym rozszerzeniem tej listy.

– Ciekawostką jest, że większość z tych drzew, bo aż siedem, to dęby szypułkowe – mówi Ewa Łukasik-Błażejewicz, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna.

Również dwie lipy i jesion uzyskały formę ochrony. Wszystkie drzewa wpisane do rejestru zlokalizowane są w pobliżu ul. Radiowej, na Tracku oraz na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Na skraju Lasu Miejskiego przy ul. Radiowej rośnie pięć dębów. Najmłodszy z nich ma ok. 180 lat, a najstarszy –  ponad 300. Mieszkańcy postanowili nadać trzem z nich imiona: Fryderyk (obwód pnia 392 cm), Stanisław (352 cm) i Feliks (271 cm).

Kolejne dwa dęby znajdują się na terenie uniwersyteckim: na ul. Nowaka (wjazd do Parku w Pozortch) oraz ul. Oczapowskiego (za budynkiem nr 5). Są to zdrowe okazy drzew, bardzo cenne ze względu na wartości przyrodnicze, krajobrazowe, naukowe, historyczne i kulturowe. Z kolei dwie lipy (560 cm i 570 cm) i jesion (331 cm) usytuowane są na terenie historycznego majątku Track i są pozostałością zabytkowego parku.

Decyzja o dodaniu powyższych drzew do rejestru została podjęta 25 października 2023 roku. Dzięki temu w rejestrze pomników stolicy Warmii i Mazur znajdują się obecnie 92 twory przyrody, wśród których są głównie drzewa (zarówno pojedyncze, jak i grupy drzew oraz aleje), a także głazy narzutowe zlokalizowane przy ul. Mazowieckiego.

Ostatnie rozszerzenie rejestru miało miejsce w 2017 roku, a obecnie trwają przygotowania do wprowadzenia 15 kolejnych obiektów.

Źródło i fot.: UM Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane