24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Startuje program dofinansowania in vitro w warmińsko-mazurskim. Sprawdź, jak skorzystać

OlsztynStartuje program dofinansowania in vitro w warmińsko-mazurskim. Sprawdź, jak skorzystać

Województwo warmińsko-mazurskie po raz kolejny wspiera pary, które zmagają się z problemem niepłodności. Od 26 marca 2024 roku ruszają zapisy do Programu Polityki Zdrowotnej, który umożliwia skorzystanie z leczenia metodą in vitro w ramach zapłodnienia pozaustrojowego.

reklama

Dofinansowanie procedur in vitro

Samorząd przekazał 0,5 miliona złotych na tegoroczną edycję programu, co pozwoli sfinansować około 83 procedur. W zależności od typu zabiegu pary mogą otrzymać dofinansowanie do 6 tysięcy złotych przy zapładnianiu partnerskim i innego niż partnerskie oraz do 3 tysięcy złotych w przypadku adopcji zarodka.

Wyboru realizatorów dokonano w drodze konkursu ofert, a przy wyborze wzięto pod uwagę wysokość całkowitego kosztu podstawowej procedury in vitro oraz udział finansowy par w pokryciu kosztów. Lista wybranych podmiotów jest dostępna na stronie internetowej urzędu.

reklama

Zapisy będą prowadzone osobiście w siedzibach klinik, telefonicznie, a także drogą elektroniczną. Kliniki przyjmą do programu zainteresowane pary na zasadzie kolejności zgłoszeń i w ramach dostępnych środków finansowych.

Kto może skorzystać z pomocy?

Program adresowany jest do par, które nie mogą zajść w ciążę drogą naturalną, a ich problem z płodnością jest potwierdzony dokumentacją medyczną. Kobiety zgłaszające się do programu powinny mieć od 20 do 42 lat, a pary muszą spełniać warunki określone ustawą o leczeniu niepłodności oraz być mieszkańcami regionu. Kandydaci muszą także wyrazić zgodę na poniesienie kosztów związanych z przechowywaniem zarodków oraz ewentualnych procedur ich rozwoju.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu powinny stawić się na wizytę kwalifikacyjną z pełną dokumentacją medyczną, wynikami badań, dowodami tożsamości, wypełnionymi oświadczeniami oraz potwierdzeniem zamieszkania w województwie. Program przewiduje, iż uprawnione pary mogą skorzystać z dofinansowania tylko raz. Program dofinansowania leczenia dla mieszkańców województwa trwać będzie do 15 grudnia 2024 roku, a skorzystanie ze środków budżetowych samorządu jest możliwe jedynie w okresie jego trwania.

reklama

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia