15 C
Olsztyn
piątek, 12 kwietnia, 2024
reklama

Samorząd województwa wspiera pary z Warmii i Mazur w programie in vitro

WiadomościSamorząd województwa wspiera pary z Warmii i Mazur w programie in vitro

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego po raz kolejny wsparł finansowo pary starające się o dziecko za pomocą metody in vitro. Jak poinformował marszałek Marcin Kuchciński, w tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel kwotę 0,5 miliona złotych. Inicjatywa, która wystartowała w 2020 roku, była reakcją na brak rządowego dofinansowania leczenia niepłodności tymi metodami.

reklama

Marszałek Kuchciński podkreśla, że dostrzega i rozumie ogromne potrzeby rodzin, które napotykają trudności w powiększeniu rodziny. „Nie mogliśmy i nie chcieliśmy pozostawić w potrzebie rodzin, które bezskutecznie starały się o potomstwo. Po wielu miesiącach konsultacji i przygotowań ogłosiliśmy start, a dziś mogę powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę”, mówi.

Program cieszył się dużym zainteresowaniem już od początku, co potwierdzają liczby – w 2021 roku, czyli w pierwszym roku funkcjonowania programu pilotażowego, z wnioskiem o pomoc zgłosiło ponad 100 par. Z roku na rok liczba ta systematycznie wzrasta. Marszałek zwrócił także uwagę na pomoc, jaką zadeklarował rząd Donalda Tuska. Wyraził również przekonanie, że wsparcie samorządu jest dobrym uzupełnieniem działania na szczeblu centralnym.

reklama

Efekty programu są już widoczne: w latach 2021-2022 na świat, dzięki wsparciu, przyszło 41 dzieci, a w roku 2023 potwierdzonych zostało 27 ciąż. Wyniki te świadczą o tym, jak ważny i skuteczny jest to projekt oraz jak istotną rolę odgrywa w życiu par z Warmii i Mazur, które maja trudności z zajściem w ciążę.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia