22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Olsztyn. Kontrowersyjny apartamentowiec buduje się wśród zabytkowych kamienic

OlsztynOlsztyn. Kontrowersyjny apartamentowiec buduje się wśród zabytkowych kamienic

W sercu Olsztyna, przy ul. Wyzwolenia, rozpoczęła się budowa apartamentowca. Początki tej inwestycji były owiane kontrowersjami zarówno wśród mieszkańców, jak i władz miejskich.

reklama

Długotrwały proces uzyskiwania zgody

Początki projektu sięgają kilku lat wstecz, gdy pierwsze próby uzyskania zgody na budowę napotykały na liczne przeszkody. Ratusz wielokrotnie odrzucał wnioski dewelopera, wskazując na niekompletność dokumentacji. Kluczowe kwestie, takie jak system odprowadzania wód opadowych, odpowiednie zagospodarowanie terenu, czy lokalizacja drogi przeciwpożarowej, wymagały dodatkowego opracowania.

Mieszkańcy zgłaszali swoje obawy

Również lokalna społeczność nie pozostała obojętna na planowaną inwestycję. Głosy krytyki dotyczyły przede wszystkim obaw o nadmierną gęstość zabudowy oraz niewystarczające wkomponowanie się planowanego apartamentowca w architektoniczną tkankę otoczenia, zdominowaną przez zabytkowe kamienice.

reklama

Przełom i zielone światło dla inwestycji

Sytuacja uległa zmianie 8 marca 2022 roku, kiedy to ratusz wyraził zgodę na rozpoczęcie prac. Zaakceptowany projekt uwzględniał wcześniejsze uwagi, oferując rozwiązania mające minimalizować jego wpływ na sąsiednie działki oraz dostosować się do restrykcji pożarowych i hydrologicznych. W rezultacie, w marcu 2023 roku ruszyły oficjalne prace budowlane.

Co przyniesie zakończenie budowy?

Apartamentowiec, ma mieć 7 pięter, ponad 100 nowoczesnych mieszkań i dwa lokale usługowe. Dodatkowo przewidziane są strefy rekreacyjne oraz podziemny parking.

Projekt ten, mimo początkowych trudności, ma szansę stać się istotnym elementem modernizacji i dynamizacji przestrzeni miejskiej, wprowadzając nowy akcent architektoniczny do serca miasta.

reklama

źródło: Gazeta Olsztyńska

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Obserwator
20 marca 2024 14:50

Fajno będą mieli z wyjechaniem

Janusz
20 marca 2024 19:41

Konserwator zabytków rozumiem miał urlop. Która kamienica obok ma siedem pięter? Super. A w domu na wsi, którym nikt się nie interesuje, nie można nawet okna wymienić bo konserwator zabytków się nie zgadza. Super

Polecane