reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Apartamentowiec wśród zabytkowych kamienic. Ruszyła budowa w sercu Olsztyna

OlsztynApartamentowiec wśród zabytkowych kamienic. Ruszyła budowa w sercu Olsztyna

Ratusz wydał pozwolenie na budowę.

U zbiegu ulic Wyzwolenia i Marii Curie-Skłodowskiej w Olsztynie, na skarpie poniżej II Liceum Ogólnokształcącego powstanie nowy apartamentowiec – mimo protestów mieszkańców. Prace budowlane już się rozpoczęły, inwestor sprzedaje lokale.

reklama

Braki w dokumentacji

O problemach z planowaną inwestycją pisaliśmy już w październiku 2021 roku: Powstanie apartamentowiec wśród zabytkowych kamienic Olsztyna?

Trójmiejska spółka Euro-Build, będąca właścicielem terenu położonego u zbiegu ulic Wyzwolenia i Marii Curie-Skłodowskiej w Olsztynie, chciała wybudować tu apartamentowiec na ponad sto mieszkań. Złożyła do ratusza wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, jednak urząd miał zastrzeżenia. Chodziło między innymi o kwestie związane z odprowadzaniem wód gruntowych, brakiem zagospodarowania terenu dla tej działki, usytuowanie drogi przeciwpożarowej, a także protesty okolicznych mieszkańców. Magistrat wezwał spółkę do naniesienia stosownych poprawek, ta jednak nie zareagowała, więc pozwolenia na budowę nie wydano. Taka sytuacja się powtarzała kilkakrotnie.

reklama

Zwróciliśmy się wówczas do Euro-Build z prośbą o komentarz, ale nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Protesty mieszkańców

Okoliczni mieszkańcy od początku nie byli zadowoleni z planowanej inwestycji. Obawiali się ubytku terenu zielonego, zaciemnienia, pogorszenia warunków życia w okolicy czy zwiększenia ruchu samochodowego. O tym ostatnim pisali również internauci, którzy zwracali uwagę na zakorkowanie ulicy Wyzwolenia przy praktycznie każdej imprezie organizowanej na Starym Mieście.

Poważnym problemem było też samo usytuowanie mającego powstać budynku na skarpie. Mieszkańcy obawiali się, że ta się obsunie, a roboty budowlane doprowadzą do naruszenia fundamentów i konstrukcji okolicznych kamienic. Taka sytuacja miała już miejsce podczas rozbiórki muru oporowego, a teraz miał tu stanąć ogromny obiekt.

Zastrzeżenia dotyczyły także tego, że teren miasto sprzedało bez planu zagospodarowania przestrzennego, choć w 2016 roku olsztyńscy radni przegłosowali uchwałę o przystąpieniu do jego sporządzenia. Brak planu praktycznie uniemożliwiał ratuszowi stawianie deweloperowi określonych wymagań co do inwestycji.

Zwracało na to uwagę stowarzyszenie Wizja Lokalna Olsztyn, które wskazywało na ryzyko przeskalowania i braku spójności z otoczeniem.

Apartamentowiec wśród zabytkowych kamienic

Drażliwą kwestią stał się także zaproponowany przez dewelopera styl architektoniczny. Według inwestora nowy budynek miał się „wkomponować w urokliwe olsztyńskie Stare Miasto”, być luksusowy, bezpieczny i powstać w oparciu o odpowiedzialną politykę ekologiczną firmy.

Okoliczni mieszkańcy nie do końca zgadzali się z oceną dewelopera. Uważali, że tak duży nowoczesny obiekt nie wpasuje się w okolicę, w której królują zabytkowe kamienice.

Internauci pod zdjęciami wizualizacji apartamentowca nie szczędzili słów krytyki i pytali o możliwość ponownego przemyślenia architektury, ponieważ zaproponowaną uznawali za nienawiązującą do okolicznej, historycznej zabudowy i przez to „krzywdząco szpetną”.

„Apartamenty Wyzwolenia” odpowiedziały wówczas na swoim fanpage’u: „Oczywiście, to bardzo dobry pomysł. Ale czasem fajnie jest się wyróżniać”.

Ratusz wydał pozwolenie na budowę

Ostatecznie 8 kwietnia 2022 roku ratusz wydał pozwolenie na budowę apartamentowca. Euro-Build, który wykupił ten teren już w styczniu 2018 roku, mógł wreszcie rozpocząć budowę pięciopiętrowego budynku mieszkalnego z parterem i dwupoziomowym garażem podziemnym. W budynku zaplanowano 104 mieszkania o powierzchni od 30 do 125 metrów kwadratowych, 109 miejsc postojowych oraz 76 komórek lokatorskich.

Sporo emocji wzbudziły także ceny: od 8,4 do 12,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy.

Budowa apartamentowca w sercu Olsztyna ruszyła

Na plac budowy u zbiegu ulic Wyzwolenia i Marii Curie-Skłodowskiej właśnie wjechał ciężki sprzęt.

Okoliczni mieszkańcy są zbulwersowani, obawiają się o los stojących po sąsiedzku kamienic.

– Skandalem jest, że między zabytkowymi budynkami stanie bunkier. Tu mieszkańcy próbowali tę budowę blokować, ale to się nie udało – mówili Radiu Olsztyn.

Nie znikły także obawy związane z lokalizacją tak dużego obiektu na skarpie poniżej II Liceum Ogólnokształcącego.

– Proszę mi wierzyć, jak oni zaczną naruszać tę skarpę, to wszystko tutaj przy Curie-Skłodowskiej i to nad skarpą zacznie lecieć. I to jest wszystko na granicy prawa.

Nie kryją też rozczarowania.

– Ziemia sprzedana, inwestycja w toku, nie da się nic zrobić – mówią z rezygnacją.

Nie rozwiązano także problemu z ruchem samochodowym na ulicy Wyzwolenia.

– Bardzo jestem ciekaw i chciałbym, żeby przyszedł tu człowiek, który wydał tę zgodę, i odpowiedział mieszkańcom, którzy mieszkają na ulicy Wyzwolenia, jak mają się poruszać samochodami, bo zawsze było trudno i będzie jeszcze trudniej. Ulica Wyzwolenia będzie jednym wielkim, gigantycznym korkiem – przewiduje jeden z mieszkańców.

Tymczasem inwestor rozpoczął już sprzedaż mieszkań.

Tym żyje Olsztyn

reklama
9 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Dywersyfikacja między akcjami a walutami

Dywersyfikacja pozostaje jednym z najbardziej niezawodnych sposobów zarządzania ryzykiem inwestycyjnym.

„Rzuciła etat i zrobiła gabinet w domu”. Takich historii przybywa z miesiąca na miesiąc

Jeszcze niedawno siedziały za biurkiem, pracowały zmianowo albo wracały zmęczone po całym dniu pracy.

Jak przedsiębiorcy mogą zabezpieczyć swoje inwestycje w niepewnych czasach?

W niepewnych czasach sama dobra kalkulacja kosztów już nie wystarcza.

Sztuczne ognie na wesele – jakie wybrać i kiedy najlepiej ich użyć?

Sztuczne ognie od lat są jedną z najbardziej efektownych atrakcji weselnych.

PZU Sponsorem Głównym Kortowiady: edukacja z pierwszej pomocy i nowy defibrylator na terenie kampusu

Podczas każdej Kortowiady dokładamy wszelkich starań, by zapewnić możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa uczestnikom.

Jak dobrać włosie szczotki przemysłowej do rodzaju obrabianej powierzchni

Dobór włosia szczotki przemysłowej rzadko jest decyzją wyłącznie techniczną.

Strój kąpielowy typu bandeau – dla kogo jest fason bez ramiączek?

Strój kąpielowy typu bandeau, potocznie nazywany opaską, to jeden z najbardziej stylowych fasonów, który regularnie pojawia się w letnich kolekcjach największych marek.

Wzruszająca akcja! Darczyńcy pomagają samotnym i starszym pacjentom Szpitala Miejskiego w Olsztynie

Pani Bożena Lemierska pomaga pacjentom Szpitala Miejskiego. Do akcji może dołączyć każdy, także Ty.

Koniec wyprzedaży w Salonie Elżbieta już 23 maja. Ogromne rabaty na meble

Wyprzedaż likwidacyjna w salonie Elżbieta przy ul. Pstrowskiego 21 w Olsztynie.

Chcesz mieć zdrowszą glebę i lepsze plony? Weź udział w bezpłatnych warsztatach

Więcej praktyki, mniej teorii na pokazach i warsztatach dla rolników.

Pierścionek zaręczynowy szyty na miarę: Biżuteria, która mówi Waszą historię

W świecie, gdzie masowa produkcja dominuje w niemal każdej dziedzinie życia, coraz więcej par pragnie czegoś wyjątkowego, niepowtarzalnego – czegoś, co będzie odzwierciedlać ich unikalną historię i osobowość.

Pomysły na prezent dla fana Stomilu Olsztyn: Niech serce bije w biało-niebieskich barwach!

Jeśli mieszkasz w Olsztynie, to wiesz doskonale – tutaj nie ma miękkiej gry.
reklama
reklama