Zakończona została jedna z najważniejszych inicjatyw dotyczących bezpieczeństwa w Olsztynie i okolicznych gminach — Bezpieczny Miejski Obszar Funkcjonalny. Efekty przedstawiono podczas konferencji w poniedziałek 26 czerwca.
Rewolucja bezpieczeństwa w Olsztynie
Zasadniczym celem projektu jest poprawa i utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dla mieszkańców Olsztyna i sześciu sąsiednich gmin: Dywit, Barczewa, Purdy, Stawigudy, Gietrzwałdu i Jonkowa.
Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, wyjaśnił że dzięki inwestycjom w nowoczesne narzędzia teleinformatyczne dla służb, czas dostępu do informacji o aktualnych i potencjalnych zagrożeniach został znacząco skrócony. Wyspecjalizowany sprzęt umożliwia szybko i efektywnie reagować na nagłe zdarzenia, zagrożenia i awarie.
Regionalne Centrum Bezpieczeństwa
Kluczowym elementem Bezpiecznego MOF jest Regionalne Centrum Bezpieczeństwa (RCB). W ramach projektu wdrożono także spójny cyfrowy system łączności i system bezpieczeństwa na akwenach. RCB zostało wyposażone w Mobilne Centrum Kierowania, które umożliwia skuteczniejsze reagowanie na miejscu zdarzenia. Ponadto utworzono Regionalny Magazyn Kryzysowy, który dostarcza najważniejszych zasobów na wypadek klęsk żywiołowych i sytuacji kryzysowych.
Robert Zalewski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna, podkreślił, że wszystkie elementy projektu są ze sobą spójne i wynikają z wcześniej przyjętych i skonsultowanych społecznie strategii MOF. Ich realizacja była kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla lokalnej społeczności.
Inwestycja dostosowana do potrzeb mieszkańców
Projekt Bezpieczny MOF jest odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby społeczności zamieszkującej obszar Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna, które zostały zidentyfikowane podczas tworzenia Strategii MOF.
Paweł Micek, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna, stwierdził, że żadne inne miasto w Polsce nie ma takiego centrum. W trakcie realizacji tego projektu Olsztyn odwiedzili przedstawiciele z różnych regionów, w tym z aglomeracji opolskiej i białostockiej, które zainteresowane są tym rozwiązaniem.
Całkowity koszt projektu wyniósł nieco ponad 35,3 mln zł, z czego niemal 29,4 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn
A co ze stroną http://www.rcb24.com, miała być częścią projektu, każda z gmin miała swoją podstronę … ale od czasu “odwiedzin hakerów” już 3 rok nie działa i nie mogą przywrócić z instalacji i kopii bezpieczeństwa …. bo ich nie ma 🙁 a firma która robiła stronę się zwinęła … jestem ciekaw jak został projekt rozliczony. MOŻE to jest właśnie sprawa dla UWAGI.
Niech do tego bezpieczeństwa wciągną ten cały zdzit 🙂