19 C
Olsztyn
czwartek, 2 maja, 2024
reklama

Szpital w Olsztynie ma dobry sprzęt, ale nie może do końca wykorzystać jego możliwości

OlsztynSzpital w Olsztynie ma dobry sprzęt, ale nie może do końca wykorzystać...

Szpital Uniwersytecki w Olsztynie ma nowoczesny sprzęt do leczenia onkologicznego. W ciągu ostatniego pół roku medycy przeprowadzili jednak tylko kilkanaście zabiegów. Dlaczego?

reklama

Od jesieni ubiegłego roku Szpital Uniwersytecki w Olsztynie dysponuje bardzo nowoczesnym sprzętem: mikroakceleratorem ZAP-X, który jest wykorzystywany do leczenia onkologicznego i daje bardzo dobre rezultaty. Jednak do tej pory udało się przeprowadzić jedynie kilkanaście zabiegów.

Sprzęt skuteczny, ale nie ma kontraktu z NFZ

Okazuje się, że na takie zabiegi szpital nie ma podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Koszt tego nowoczesnego urządzenia oraz odpowiedniego przystosowanie budynku szpitala wyniósł w sumie 20 milionów złotych. To jedyny taki sprzęt w Polsce, w całej Europie jest ich zaledwie kilka.

reklama

Mikroakcelerator ZAP-X pozwala na napromieniowywanie guzów w obrębie szyi i głowy, przy czym dawki są znacznie większe niż w przypadku standardowej radioterapii. Jest w stanie zniszczyć guzy już podczas jednego zabiegu. Jest przy tym wygodniejszy i bezpieczniejszy dla pacjentów niż tradycyjna operacja chirurgiczna.

Szybki i skuteczny zabieg

– Jest to oczywiście rodzaj radioterapii, ale taki specyficzny. Nazywa się to radiochirurgią. Najczęściej są to jednorazowe zabiegi ze skutkiem takim, jak zabieg neurochirurgiczny. Podaje się wyższe dawki, z większą precyzją. W takiej normalnej radioterapii tych porcji, frakcji promieniowania jest kilka, kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt, natomiast tutaj najczęściej podajemy jedną, dużą dawkę –powiedział Radiu Olsztyn onkolog i prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie do spraw Collegium Medicum, profesor Sergiusz Nawrocki.

Jest to szczególnie ważne dla tych pacjentów, dla których zbyt ryzykowna mogłaby się okazać operacja chirurgiczna, między innymi dla osób starszych. Zabieg przy wykorzystaniu mikroakceleratora jest też o tyle wygodny, że nie trzeba się do niego przygotowywać w żaden specjalny sposób. Poza tym nie trwa zbyt długo.

reklama

Jedyny taki sprzęt w Polsce

Od jesieni zeszłego roku, kiedy to Szpital Uniwersytecki w Olsztynie zakupił mikroakcelerator, lekarze przeprowadzili w sumie kilkanaście zabiegów. Wszystko dlatego, że ich koszty ponoszą właśnie szpital i uczelnia z własnych środków.

Sprzęt jedyny tej klasy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie, z drugiej strony są potrzebujący pacjenci, więc mimo braku kontraktu na razie te nieliczne zabiegi finansujemy. Ale traktujemy tę sytuację jako przejściową, bo tutaj wymagana jest kadra nie tylko medyczna, ale i fizycy. Koszty eksploatacji tego sprzętu też nie są małe –zaznacza prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego do spraw ekonomicznych, profesor Mirosław Gronowicz.

Co na to NFZ?

Dlaczego Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał w takiej sytuacji kontraktu ze Szpitalem Uniwersyteckim?

„W chwili obecnej nie ma możliwości prawnych zawarcia odrębnej umowy w zakresie finansowania mikroakceleratora ZAP-X. Aktualnie trwają centralne prace zmierzające do uregulowania tego finansowania, w celu umożliwienia pacjentom leczenia tym sposobem za pieniądze płatnika” – poinformował Radio Olsztyn Warmińsko-Mazurski Oddział NFZ.

Pozostaje więc czekać na zakończenie prac i podpisanie kontraktu. Ile to potrwa, na razie nie wiadomo.

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jah Bul On
13 marca 2024 13:42

Oplace badanie % zawartosci mozgu Paula Marka

Uniform
13 marca 2024 21:47

A niedawny derektor wydziału zdrowia w urzędzie marszałkowskim, niejaki ŁŁ absolwent szkoły specjalnej nr 8, nie pomoże?

Polecane
Ogłoszenia