20 C
Olsztyn
poniedziałek, 15 lipca, 2024
reklama

Do Szpitala Klinicznego UWM dotarło supernowoczesne urządzenie do precyzyjnych zabiegów chirurgicznych

OlsztynDo Szpitala Klinicznego UWM dotarło supernowoczesne urządzenie do precyzyjnych zabiegów chirurgicznych

Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we wtorek 20 września dotarł mikroakcelerator liniowy ZAP-X , który umożliwia przeprowadzanie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. To supernowoczesne urządzenie do precyzyjnych zabiegów chirurgicznych, unikatowe w Polsce i na świecie.

reklama


Mikroakcelerator ważący 27 ton i zajmujący dwie naczepy w podróż do Olsztyna wyruszył już 7 lipca z Zachodniego Wybrzeża USA. Na statek został załadowany na Wschodnim Wybrzeżu i stamtąd dotarł do portu w Hamburgu. Z Hamburga ciężarówkami do Olsztyna wyruszył w piątek 16 września. Jest podstawowym urządzeniem Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi przy szpitalu uniwersyteckim.

Ośrodek buduje firma Synektik z Warszawy, która wygrała przetarg na zakup mikroakceleratora, jego dostawę, montaż, szkolenie oraz projekt i wykonanie ośrodka. Na jej zlecenie budynek zaprojektowała pracownia architektoniczna AGL-Architekci z Warszawy, a wybuduje spółka Asgard też z Warszawy.

reklama
Do Szpitala Klinicznego UWM dotarło supernowoczesne urządzenie do precyzyjnych zabiegów chirurgicznych zdrowie Olsztyn, Wiadomości

Budowa zaczęła się 13 lipca. Potrwa jeszcze miesiąc lub dwa, w zależności od pogody. Do zakończenia zostało nam wykonanie elewacji i wyposażenie pomieszczeń – informuje Tomasz Kuczmarski, koordynator projektu. I dodaje: – Obecnie trwa montaż mikroakceleratora. Powinien być gotowy do końca tego tygodnia. Potem nastąpi jego kompletacja, uruchomienie i kalibracja.

Mikroakcelerator liniowy ZAP-X umożliwia prowadzenie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Jest szczególnie przydatny do nieinwazyjnego usuwania nowotworów mózgu, twarzoczaszki, szyi, a także m.in. do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona. ZAP-X zmniejsza ryzyko powikłań w radiochirurgii. Dzięki zastosowaniu superprecyzyjnego mikroakceleratora liniowego cienki strumień promieniowania X trafia dokładnie w miejsce zaatakowane przez nowotwór. Dodatkowo urządzenie monitorujące mierzy dawkę promieniowania i w razie potrzeby natychmiast wyłącza promieniowanie. Natomiast zintegrowany tomograf komputerowy w trakcie zabiegu, w czasie rzeczywistym monitoruje ułożenie wszystkich struktur i jeśli np. pacjent mimowolnie poruszy się, promieniowanie natychmiast się wyłącza.

reklama

To urządzenie pozwoli nam utworzyć ośrodek unikalny nie tylko w Polsce, ale jeden z pierwszych tego typu na świecie. Będziemy mogli z submilimetrową precyzją usunąć ognisko raka, przerzut, zmiany powodujące lekooporną padaczkę, zlikwidować uporczywy ból przy niezwykle trudnych do leczenia neuralgiach nerwów czaszkowych – wyjaśnia prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum UWM.

Do Szpitala Klinicznego UWM dotarło supernowoczesne urządzenie do precyzyjnych zabiegów chirurgicznych zdrowie Olsztyn, Wiadomości

Dodatkowo to urządzenie nie wymaga specjalnego bunkra z żelbetonu. Promieniowanie jest zatrzymywane dzięki wbudowanym w nie osłonom. Personel medyczny jest bezpieczny – wylicza prof. Nawrocki.

ZAP-X został umieszczony w jednokondygnacyjnym budynku o powierzchni 233 m2. Jest on połączony z istniejącym już budynkiem nr 5, w którym znajduje się Oddział Rehabilitacji Neurologicznej. Oddział ten będzie jednak przeniesiony do nowego skrzydła szpitalnego. W zwolnionych przez niego pomieszczeniach znajdzie się zaplecze mikroakceleratora.

Jedna ze ścian ośrodka jest przeszklona i mikroakcelerator będzie przez nią widoczny. Na czas badań ściana będzie zasłaniana.

źródło: UWM, fot. UWM

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane