17 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Nowa przystań na Mazurach

PiszNowa przystań na Mazurach

Ruciane-Nida, malowniczo położone miasteczko na Mazurach, stanie się niebawem miejscem ogromnej inwestycji, która ma przyciągnąć do regionu jeszcze więcej turystów oraz zwiększyć komfort życia mieszkańców. Dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, na terenie dawnego tartaku powstaną nowe atrakcje, w tym nowoczesny port oraz przystań żeglarska. To szansa na ożywienie lokalnej gospodarki i podniesienie jakości oferty turystycznej tego popularnego kierunku wakacyjnych wyjazdów.

reklama

Nowe oblicze Rucianego-Nidy

Wkrótce na obszarze, gdzie kiedyś działał tartak, rozpocznie się znacząca inwestycja. Tartak ten był własnością prywatną, ale z powodu unikania opłacania podatków, firma została zlikwidowana, a jej tereny wystawione na aukcję. Do przetargu przystąpiło kilka podmiotów, jednak to gmina Ruciane-Nida, jako jedyna, przedstawiła odpowiednio przygotowaną ofertę i nabyła teren o powierzchni ponad 14 hektarów przy brzegu jeziora Guzianka Duża.

Władze miasta dokonały również zakupu dodatkowych terenów wokół nieistniejącego już tartaku. Większość tych gruntów podlega zapisom z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z 2006 roku i różnym kategoriom ochrony środowiska, co oznacza, że każda przyszła inwestycja musi być zgodna z celami ochrony przyrody oraz zasadami zrównoważonego rozwoju.

reklama

Projekt zakłada wykorzystanie funduszy europejskich w ramach dwóch głównych komponentów. Pierwszy z nich, o wartości 17 mln zł, przeznaczony jest na przebudowę części nabrzeży. Drugi komponent, o wartości 18 mln zł, skupi się na rozbudowie przystani i portów. Dodatkowo gmina zabezpieczyła środki w wysokości 6,5 mln zł na stworzenie miejsca ogólnodostępnego z plażą, sanitariatami i infrastrukturą rekreacyjną, rozciągający się od nabrzeża jeziora Guzianka Duża, aż po ul. Mazurską.

Zachowanie dziedzictwa i rozwój turystyki

Burmistrz Rucianego-Nidy, Piotr Feliński, podkreśla, że inwestycja ta ma nie tylko charakter gospodarczy, ale także kulturalny i historyczny. W ramach projektu przewidziano renowację oraz wyeksponowanie zabytkowych wrót śluzy Guzianka I, co jest ważnym elementem ochrony dziedzictwa regionu.

źródło: eska.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Antoni
3 marca 2024 20:14

Most nad kanałem prowadzącym do portu … Plaża dziedzictwo jakie. To jest dziki odcinek jeziora Guzianka. Od lat nic tam się nie działo grążele, lilie . To przestanie istnieć wjadą koparki. Jak takie inwestycje powstają nad jeziorem. .w mazurskim parku , niwie Piskiej naturze 2000 . Nie ma to się nic. Ochrona środowiska. Ani z przyciąganiem turystów

Ala
3 marca 2024 20:02

Co na to posłanka Pasławska?

Polecane
Ogłoszenia