14 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Idzie podwyżka. Czy mieszkańcy Olsztyna będą mieć odwagę odkręcić kaloryfery jesienią?

OlsztynIdzie podwyżka. Czy mieszkańcy Olsztyna będą mieć odwagę odkręcić kaloryfery jesienią?
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Przewidywana skala wzrostu cen za ciepło w Olsztynie w tym roku może sięgnąć 30 proc. – poinformowało we wtorek Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Prawdopodobnie podwyżki zostaną wprowadzone jeszcze w połowie roku – dodano.

reklama

Jak poinformowała rzeczniczka olsztyńskiego MPEC Kamila Rostkowska-Różacka, zgodnie z ustawą Prawo energetyczne taryfy dla ciepła ustalane są na okres 12 miesięcy.

Opłaty za ciepło mają co do zasady pokryć uzasadnione koszty prowadzonej działalności koncesjonowanej. Obecnie w URE prowadzone jest postępowanie taryfowe w celu zatwierdzenia nowych cen i stawek opłat, co jest działaniem rutynowym – wskazała.

reklama

„Niestety, ze względu na szczególną sytuację międzynarodową, obserwujemy spektakularne, na poziomie kilkuset procent, zwyżki cen na rynku paliw. Z tego powodu w bieżącym roku wzrost cen ciepła będzie wyższy, niż to miało miejsce w ostatnich latach. Wysokim cenom paliw towarzyszą ponadto historycznie wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 sięgające nawet 80 euro za tonę” – podkreśliła.

Samorząd Olsztyna przystąpi do najnowszego rządowego programu "Ciepłe mieszkanie"

„Oczywiście ceny paliw i uprawnień do emisji CO2 to najistotniejsze czynniki kosztotwórcze, jednak drożeją również praktycznie wszystkie materiały i usługi, a inflacja w naszym kraju sięga niemal 10 proc.” – zaznaczyła przedstawicielka olsztyńskiej ciepłowni.

reklama

„MPEC stara się minimalizować wpływ tych niekorzystnych czynników na cenę ciepła poprzez liczne działania o charakterze oszczędnościowym. Przewidywana skala wzrostu cen w bieżącym roku może sięgnąć 30 proc. – nie jest jednak wykluczone, że wzrost cen będzie wprowadzany stopniowo, a nie jednorazową podwyżką. Prawdopodobnie nowe ceny i stawki zostaną wprowadzone jeszcze w połowie roku” – podała rzeczniczka MPEC w Olsztynie. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

26 KOMENTARZY

26 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×