17 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Pierwszy bocian powrócił do Krutyni wcześniej niż zwykle

MrągowoPierwszy bocian powrócił do Krutyni wcześniej niż zwykle


W Krutyni powitano pierwszego bociana, który wrócił z zimowiska w Afryce. Ptak ten, pojawił się niemal dobę wcześniej niż w ubiegłym roku, kontynuując swój niezmienny rytm powrotów.

reklama

Bocian jako młode pisklę został znaleziony w Kętrzynie i przewieziony do ośrodka rehabilitacji przy Mazurskim Parku Krajobrazowym. Tam został wychowany i odchowany przez specjalistów, którzy zaopiekowali się nim, założyli obrączkę identyfikacyjną oraz, gdy dorósł, nadajnik GPS umożliwiający śledzenie jego podróży.

reklama

Zauważono go we wtorek 27 lutego o godzinie 13.30. W zeszłym roku również przyleciał wcześnie, 28 lutego. Dzięki nadajnikowi GPS, naukowcy mogli śledzić jego trasę zimowania, która wiodła przez Egipt, z kilkutygodniowym postojem w Izraelu. Natomiast kolejne bociany będą się pojawiać w ciągu trzech tygodni.


Już teraz, na terenie całego kraju, można usłyszeć charakterystyczne, melodyjne odgłosy żurawi. Ptaki te, znane z majestatycznego wyglądu i niezwykłego głosu, powróciły z zimowych terenów i zaczynają zapełniać polskie krajobrazy, dodając im życia i dynamiki po zimowym marazmie.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia