Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn pojawiły się żurawie. Leśnicy zamieścili w mediach społecznościowych nagranie.
Pierwsze nagranie żurawi w tym roku
Jak napisali na profilu facebookowym pracownicy Nadleśnictwa Olsztyna “Żurawie… zwiastun budzącej się do życia wiosennej przyrody. Warto obejrzeć filmik z dźwiękiem – słychać na nim klangor – trąbiący głos wydawany przez te ptaki. Żurawie najczęściej można spotkać na rozległych bagnach wśród lasów, na łąkach i polach uprawnych, na których żywią się m.in. nasionami, owadami ale i drobnymi ssakami, gadami i płazami”.
Żurawie są ptakami, które wiosną przylatują jako jedne z pierwszych. Zimę spędzają na Półwyspie Iberyjskim, w zachodniej Azji i Afryce Północnej aż do Sudanu. Do swoich lęgowisk wracają w marcu i kwietniu.
Powracające żurawie symbolem nadchodzącej wiosny
Żurawie są jednymi z pierwszych ptaków, które przylatują wiosną do Polski. To właśnie tu spędzają lato i odchowują swoje młode. Pierwsze powracają osobniki o najlepszej kondycji. Jest to szczególne ważne w przypadku nagłych spadków temperatur.
Żurawie latają w grupach zwanych „kluczami”. Stado ma wtedy kształt przypominający grot strzały. Lecące ptaki wydają charakterystyczny dźwięk tak zwany klangor. Ten dźwięk jest również często wydawany w czasie zlotów oraz w trakcie łączenia się w pary. Głosem sygnalizują również wszystko to, co je niepokoi. Swój specyficzny głos ptaki zawdzięczają specyficznej budowie mostka i tchawicy.
Pierwszy dzień wiosny
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada na 20 marca. Data ta jest ruchoma. Mimo, że nie można wyznaczyć konkretnego dnia rozpoczęcia wiosny, to najczęściej przypada ona albo na 20 albo na 21 marca. Zależy to od tego, że wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie, kiedy długość dnia równa się długości nocy.
Stały jest za to dzień kalendarzowej wiosny, który przypada na 21 marca.