10 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Nowy pomnik w Olsztynie za 1,5 miliona złotych. Radni podjęli decyzję

OlsztynNowy pomnik w Olsztynie za 1,5 miliona złotych. Radni podjęli decyzję

Olsztyńscy radni podjęli decyzję o powstaniu Pomnika Hołdu Pruskiego 1525 roku. Koszt wyniesie około 1,5 miliona złotych.

reklama

Kolejny pomnik w Olsztynie

Budowa Pomnika Hołdu Pruskiego 1525 roku jest pomysłem społecznego komitetu, który zaproponował formę dwóch postaci na cokole: króla Zygmunta I Starego oraz mistrza Zakonu Krzyżackiego Albrechta Hohenzollerna, klęczącego przed polskim władcą. Pomnik ma mieć 4 metry wysokości i stanąć w dawnej fosie zamkowej.

Jak powiedział przewodniczący stowarzyszenia budowy pomnika Wiesław Pancer, ta lokalizacja nie została wybrana przypadkowo.

reklama

– To miejsce, w którym Krzyżacy przegrali. Najpierw sforsowali Bramę Młynną, weszli tam i zostali przez obrońców stłamszeni – tłumaczył „Radiu Olsztyn”.

Inicjatywa społeczna za 1,5 miliona złotych

Według stowarzyszenia budowa pomnika pochłonie około 1,5 miliona złotych. Częściowo zostanie dofinansowana przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, pozostałą kwotę stowarzyszenie zamierza uzyskać, przeprowadzając zbiórkę publiczną.

W skład komitetu zabiegającego o budowę pomnika weszli między innymi olsztyńscy historycy oraz działacze samorządowi.

reklama

Pomysł spodobał się przewodniczącemu Rady Miasta Olsztyna Robertowi Szewczykowi z Platformy Obywatelskiej

– To jest inicjatywa społeczna, a ja bardzo doceniam inicjatywy społeczne. Kiedy komuś się chce, przystępuje do pracy, szuka finansowania, chce nasze miasto upiększyć. To jest w tym wszystkim bardzo cenne – zaznaczył.

Pojawiły się też głosy sprzeciwu

Okazuje się jednak, że nie wszyscy podeszli do pomysłu budowy Pomnika Hołdu Pruskiego równie entuzjastycznie.

– Jego upamiętnianie właśnie w Olsztynie uważam za niecelowe, a wręcz – ze względu na budowanie naszej polskie tożsamości – może być nawet szkodliwe. Przypomnę, że Olsztyn wraz z całą Warmią już od ponad 50 lat był częścią Korony Królestwa Polskiego i hołd pruski nic tutaj nie zmienił. Hołd pruski Może być upamiętniany w Ostródzie, Ełku, ale nie tutaj – uważa przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Radosław Nojman.

Podobne zdanie mają radni PiS i klubu Czesława Małkowskiego, którzy głosowali przeciwko tej inwestycji albo wyjęli karty do głosowania.

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Olsztynianin
10 grudnia 2023 20:49

Ile z tego będzie kosztował sam pomnik

777
11 grudnia 2023 14:14

kasa musi się zgadzać…

Polecane
Ogłoszenia