-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Budynek urzędu gminy w Baniach Mazurskich wpisany do rejestru zabytków

GołdapBudynek urzędu gminy w Baniach Mazurskich wpisany do rejestru zabytków

Budynek urzędu gminy w Baniach Mazurskich został wpisany przez Warmińsko-Mazurski Urząd Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków. W ubiegłym roku podczas wykonywania termomodernizacji gmachu, skuto zdobienia na froncie przedwojennego budynku. Wywołało to wiele kontrowersji.

reklama

Przedwojenny budynek gminy w Baniach Mazurskich od roku jest częściowo oklejony styropianem: docieplone w ten sposób są dwie boczne ściany i ściana z tyłu, od podwórka gmachu. „Właśnie dokonano odbioru tych prac” – poinformowała sekretarz gminy Barbara Woźniak.

Frontowa ściana jest w opłakanym stanie: wykonaną z jasnej cegły fasadę w części uszkodzono, skuwając pokrywające ją zdobienia. Robiono to, by i na tej ścianie przykleić styropian. W początkowej fazie roboty nakazała wstrzymać delegatura urzędu konserwatorskiego w Ełku. Po wstrzymaniu robót wszczęto procedurę wpisywania obiektu do rejestru zabytków.

Tajemnice barczewskiego więzienia i jego słynnego więźnia
reklama

Kierująca ełckim urzędem konserwatorskim Joanna Sobolewska poinformowała że procedura zakończyła się umieszczeniem budynku gminy w rejestrze zabytków.

Jako szczególnie warte ochrony eksperci wskazali bryłę budynku, jego lico i dach.

reklama

„Nie odwoływaliśmy się od tej decyzji, przyjęliśmy ją” – powiedziała Woźniak i dodała, że gmina liczy się z tym, że będzie teraz trzeba odtworzyć skute elementy. Sobolewska powiedziała, że technicznie jest to możliwe.

Obie strony są zgodne, że naprawienie „dociepleniowych zniszczeń” będzie jednak wymagało znacznych środków finansowych.

„Na pewno nie naprawimy tego w tym roku. Sądzę, że będziemy potrzebować dwóch-trzech lat. Mamy nadzieję, że dzięki uznaniu budynku za zabytek będziemy mogli uzyskać dofinansowanie na prace remontowe” – przyznała Woźniak.

Koniec olsztyńskich szubienic. Wojewoda wydał decyzję

Budynek urzędu gminy w Baniach Mazurskich pochodzi prawdopodobnie z lat 20. XX wieku. Przystępując do prac termomodernizacyjnych gmina nie miała rejestru zabytków, świadomości wagi historyczno-artystycznej budynku nie miało też starostwo w Gołdapi, które wydało zgodę na docieplenie.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Piekarnia Tyrolska postanowiła wypiekać chleb... Mikołaja Kopernika

22 stycznia. Jedna z najtragiczniejszych dat w dziejach Olsztyna. Minęło 78 lat