fbpx
5 C
Olsztyn
sobota, 8 maja, 2021
reklama

Rusza remont murów obronnych w Pasłęku

reklama

Jeszcze w sierpniu nowo wybrany wykonawca przystąpi do remontu zabytkowych murów obronnych w Pasłęku – zapowiedział pasłęcki magistrat. Prace będą kosztować ponad 12 mln zł i mają zakończyć się w październiku 2022 roku.

To druga próba pasłęckiego samorządu wyremontowania średniowiecznych murów miejskich. Pod koniec ub. roku gmina odstąpiła od umowy z poprzednim wykonawcą, zarzucając mu niedotrzymanie warunków. Skierowała też zawiadomienie do prokuratury, która wszczęła dochodzenie w sprawie nieumyślnego uszkodzenia obiektu wpisanego do rejestru zabytków.

Dlatego rozpisano kolejny przetarg, w którym wybrano firmę oferującą przeprowadzenie remontu murów za ok. 12,8 mln.

reklama

„Umowa została już podpisana. Nowy wykonawca przejął plac budowy i przygotowuje się do rozpoczęcia prac, co nastąpi jeszcze w sierpniu” – poinformował Piotr Szczepkowski z Urzędu Miasta Pasłęka.

Prace ze względu na skalę i trudność zostały podzielone na trzy etapy; ostatni z nich ma się zakończyć 14 października 2022 roku. Łącznie zostanie odrestaurowanych 970 metrów murów. To jedna z najdłuższych, zachowanych od czasów średniowiecza, tego typu fortyfikacji w Polsce.

Władze Pasłęka planowały tę inwestycję od dawna, bo stan zabytkowych murów pogarszał się z roku na rok. Stała się ona możliwa dzięki uzyskaniu na ten cel 8,5 mln zł z dofinansowania z UE.

Mury obronne – otaczające pasłęckie stare miasto – zostały wzniesione ok. 1320 r. wraz z bramami i basztami. Miejscowy zamek został zniszczony w trakcie wojny polsko-krzyżackiej w 1520 r. i rozebrany do fundamentów. Jego odbudowę zakończono w 1578 r.

W 1945 r. zamek został spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej i ponownie odbudowany w latach 1968-1975. Obecnie mieści się tam siedziba władz miejskich, biblioteki i ośrodek kultury. Poszukiwacze skarbów od lat uważają, że jest to jedno z możliwych miejsc ukrycia Bursztynowej Komnaty.

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze