3 C
Olsztyn
niedziela, 21 kwietnia, 2024
reklama

Wiedzieliście, że ten most w Olsztynie ma 150 lat? Może zostać wyłączony z ruchu

OlsztynWiedzieliście, że ten most w Olsztynie ma 150 lat? Może zostać wyłączony...

Most Mariacki stoi w Olsztynie od ponad 150 lat i wymaga renowacji. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie ekspertyzy stanu technicznego konstrukcji.

reklama

Most Mariacki wymaga remontu

Most Mariacki w Olsztynie ma już ponad 150 lat. W przeszłości był remontowany, jednak teraz ponownie wymaga odnowienia.

Został wybudowany w 1867 roku w ciągu alei Niepodległości: między ulicą Mariacką a ulicą Grzegorzewskiej i ulicą Kościuszki.

reklama

Po ponad stu latach, w 1978 roku, gdy przygotowywano centralne obchody dożynek i do Olsztyna miał przyjechać I Sekretarz KC PZPR Edward Gierek, most doczekał się remontu. Gruntownie wówczas przebudowano i wyremontowano aleję Niepodległości, ulicę poszerzono, a nawet przesunięto nurt rzeki Łyny. Wtedy też podjęto decyzję o wzniesieniu dwóch mostów zamiast jednego – każdy dla osobnej jezdni. Ponieważ budowę mostu trzeba było zakończyć przed dożynkami, stalową konstrukcję wbudowano w nasyp i właśnie tak dotrwała aż do dzisiaj.

Przetarg na ekspertyzę

Po tylu latach most Mariacki znowu wymaga naprawy. Najpierw trzeba jednak zacząć od ekspertyzy stanu technicznego.

Włodarze Olsztyna nie mówią jeszcze nic o samym remoncie, ale właśnie ogłosili przetarg na „wykonanie ekspertyzy stanu technicznego mostów nad rzeką Łyną w ciągu ul. Niepodległości w Olsztynie – most Mariacki”.

reklama

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie ekspertyzy mostów nad rzeką Łyną w ciągu ul. Niepodległości w Olsztynie w celu określenia aktualnego stanu technicznego, nośności oraz warunków dalszej eksploatacji obiektu. Schemat statyczny ustroju niosącego składa się z trzech swobodnie podpartych przęseł wykonanych z prefabrykowanych belek strunobetonowych typu π zwanych korytkowymi” – napisali w opisie zadania urzędnicy.

Wyłoniona w przetargu firma będzie musiała wykonać ekspertyzę do 31 maja 2024 roku.

źródło: Eska, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

13 KOMENTARZY

Polecane
Ogłoszenia