9 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rozpoczął się remont zabytkowych mostów kolejowych

OlsztynRozpoczął się remont zabytkowych mostów kolejowych

Rozpoczęła się renowacja zabytkowych mostów kolejowych, jej koszt jest szacowany na prawie 3,5 mln zł. Aktualnie trwa wymiana uszkodzonych cegieł.

Remont zabytkowych mostów

reklama

Na mostach kolejowych są wymienianie cegły ścian czołowych, które ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne zaczęły kruszeć. Niedawno były rozwieszone specjalne siatki, które miały na celu zabezpieczenie przechodniów oraz samochodów przed spadającymi fragmentami cegieł. Jak przekazała spółka PKP PLK „Zakończenie prac planowane jest w listopadzie br. Wartość robót wynosi blisko 3,5 mln zł netto ze środków PLK S.A. Zakres został uzgodniony z konserwatorem zabytków i nie ma wpływu na ruch pociągów. Realizacja prac poprawi estetykę ponad 130-letniego obiektu”.

Wyjątkowość obiektów

Mosty kolejowe znajdujące się przy ulicy Artyleryjskiej stanowią ciekawą atrakcję pod względem architektoniczno-konstrukcyjnym. Zachowały one oryginalność i nie zostały wtórnie przekształcone. Zajmują również ważne miejsce zarówno w krajobrazie kulturowym, jak i urbanistycznym miasta.

reklama

Mosty zostały wzniesione w związku z budową linii kolejowej na trasie z Torunia. Prowadziła ona przez takie miasta jak Iława, Ostróda, Olsztyn oraz Korsze. Pierwszy most powstał w 1871 roku. W następnym roku zostało uruchomione połączenie z wykorzystaniem mostu na trasie Ostróda-Olsztyn. Prace zostały zakończone w 1893 r.

W trakcie pierwszej wojny światowej wojska rosyjskie planowały wysadzić mosty. W rezultacie jednak do tego nie doszło. Konstrukcje przetrwały również drugą wojnę światową. 15 sierpnia 1945 r. polska administracja przejęła linię kolejową. Mosty zostały wpisane do rejestru zabytków w 1989 roku.

reklama

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala
9 marca 2023 20:06

Wydaje mi się, że nie tak dawno były odnawiane.

Popularne
Ogłoszenia