Trwa renowacja dwóch zabytkowych mostów kolejowych, co pochłonie niemal 3,5 miliona złotych. Obecnie prowadzone są prace związane z wymianą zniszczonych cegieł.
Odnawianie zabytków
W ramach remontu mostów kolejowych wymieniane są cegły w ścianach czołowych, które w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych zaczęły się kruszyć. Niedawno zamontowano siatki, które chronią przechodniów i samochody przed spadającymi fragmentami cegieł. Zgodnie z informacjami podanymi przez PKP PLK, „prace mają zostać ukończone w listopadzie 2021 roku. Ich koszt wynosi niemal 3,5 miliona złotych netto i są finansowane ze środków PLK S.A. Zakres prac został uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków i nie wpłynie na ruch pociągów. Remont poprawi estetykę ponad 130-letnich obiektów”.
Jedynartność mostów
Leżące przy ulicy Artyleryjskiej mosty kolejowe to ciekawe dzieła architektoniczne o wyjątkowej konstrukcji. Zachowały one oryginalny charakter i nie były modyfikowane. Wymagają one jednak ważnych miejsc zarówno w krajobrazie kulturowym, jak i urbanistycznym miasta.
Mosty zostały wzniesione dla linii kolejowej łączącej Toruń z miastami takimi jak Iława, Ostróda, Olsztyn i Korsze. Pierwszy most powstał w 1871 roku, a rok później uruchomiono połączenie z wykorzystaniem mostu na odcinku Ostróda-Olsztyn. Prace przy budowie zakończyły się w 1893 roku.
Podczas I wojny światowej wojska rosyjskie planowały wysadzenie mostów, jednak nie doszło do tego. Konstrukcje przetrwały również II wojnę światową. 15 sierpnia 1945 roku polska administracja przejęła linię kolejową. Mosty zostały wpisane do rejestru zabytków w 1989 roku.
źródło: PAP
Wydaje mi się, że nie tak dawno były odnawiane.