20 C
Olsztyn
sobota, 4 maja, 2024
reklama

Pionierska operacja na Warmii i Mazurach uratowała 15-latka

OlsztynPionierska operacja na Warmii i Mazurach uratowała 15-latka

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbył się pierwszy na Warmii i Mazurach zabieg korekcji kości udowej u dziecka według zmodyfikowanej metody Dunna. Operacja, która trwała około 3 godzin, zakończyła się pełnym sukcesem, nie napotykając na żadne komplikacje. Pacjentem był 15-letni Jakub Krupiński z okolic Iławy, cierpiący na przewlekłe młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej.

reklama

Zabieg jako ostatnia szansa

Dla Jakuba operacja była koniecznością, aby uniknąć całkowitej niewydolności stawu biodrowego i konieczności wszczepienia endoprotezy. “Ta operacja była dla niego ostatnim ratunkiem,” mówi dr n. med. Dariusz Kossakowski, koordynator Oddziału Ortopedyczno-Urazowego z Chirurgią Kręgosłupa w olsztyńskim szpitalu.

Niewyjaśniona przyczyna choroby

Młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej to choroba, której przyczyny nie są do końca znane. Jak przyznaje lek. Rafał Merta, rocznie zmagają się z nią kilkunastu pacjentów szpitala. W większości przypadków możliwe jest nastawienie głowy kości udowej i stabilizacja za pomocą odpowiedniej śruby. Jednak w zaawansowanych przypadkach, jak u Jakuba, gdzie doszło do przebudowy kości, operacja korekcyjna była jedyną szansą na uniknięcie endoprotezy.

reklama

Wcześniejsze objawy i konieczność operacji

Jakub od około pół roku skarżył się na ból i ograniczoną ruchomość w stawie biodrowym, co znacznie utrudniało mu chodzenie. “Utykanie i ból biodra u dziecka rodzice często traktują jako konsekwencje urazu i bagatelizują,” podkreśla dr Kossakowski, zwracając uwagę na wagę wczesnej diagnostyki.

Techniczne wymagania zabiegu

Zabieg, który przeszedł Jakub, jest skomplikowany i wymaga precyzji. Obejmuje chirurgiczne zwichnięcie stawu biodrowego, a następnie osteotomię przy zachowaniu ukrwienia głowy kości udowej i stabilizację. “Posiadamy bazę lokalową, sprzęt, a przede wszystkim kompetencje zdobyte podczas zagranicznych szkoleń,” mówi dr Kossakowski, podkreślając, że taka operacja stanie się standardem w leczeniu przewlekłego młodzieńczego złuszczenia głowy kości udowej w ich szpitalu.

Tym samym, olsztyński szpital staje się jednym z nielicznych ośrodków pediatrycznych w Polsce, oferującym tak zaawansowane leczenie. Operacja Jakuba otwiera nowe możliwości dla pacjentów z podobnymi diagnozami, dając nadzieję na pełniejsze i zdrowsze życie bez konieczności korzystania z endoprotezy.

reklama

źródło: Szpital Dziecięcy Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia