21 C
Olsztyn
czwartek, 25 lipca, 2024
reklama

Szpital Dziecięcy w Olsztynie został Ośrodkiem Eksperckim Chorób Rzadkich

OlsztynSzpital Dziecięcy w Olsztynie został Ośrodkiem Eksperckim Chorób Rzadkich

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jako pierwsza placówka medyczna w województwie warmińsko-mazurskim otrzymał prestiżowy status Ośrodka Eksperckiego Chorób Rzadkich. Nominacja nadana przez Ministra Zdrowia wyróżnia placówkę jako lidera w dziedzinie chorób rzadkich neurogenetycznych (ITHACA) oraz chorób rzadkich twarzoczaszki (CRANIO).

reklama

Co zmienia status ośrodka eksperckiego dla pacjentów?

Status Ośrodka Eksperckiego przynosi pacjentom wielorakie korzyści. Poprawa dostępności do pełnej diagnostyki i wielospecjalistycznego leczenia jest niewątpliwym atutem. Szpital oferuje teraz koordynowaną opiekę, co umożliwia pacjentom wczesne rozpoczęcie skierowanej diagnostyki i leczenia opartego na międzynarodowych protokołach. Ponadto, placówka korzysta z wiedzy i doświadczenia zespołu lekarzy, pielęgniarek, diagnostów, farmaceutów specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu chorób rzadkich.

Osiągnięcia szpitala w przeszłości

Nominacja na OECR jest wynikiem dynamicznego rozwoju placówki, dotychczasowej pracy w Europejskiej Sieci Referencyjnej (ERN) – prestiżowego stowarzyszenia specjalistycznych ośrodków, które skupiają najlepsze europejskie placówki kliniczne zajmujące się leczeniem chorób rzadkich. By uzyskać status członka ERN, szpital musiał spełniać wiele rygorystycznych wymogów, które obejmują liczbę przeprowadzanych specjalistycznych zabiegów, specjalistycznego sprzętu diagnostycznego i zabiegowego oraz posiadania wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej.

reklama

Skomplikowana opieka nad pacjentami z chorobami rzadkimi

Dzięki temu szpital oferuje pacjentom z chorobami rzadkimi dostęp do nowoczesnej diagnostyki oraz wysokospecjalistycznej, koordynowanej opieki medycznej. Pracownicy szpitala systematycznie wymieniają się wiedzą i praktyką kliniczną z innymi ośrodkami eksperckimi. W ramach szpitala funkcjonuje nowoczesne laboratorium diagnostyczne wyposażone w aparaturę do zawansowanej diagnostyki genetycznej.

Rozwój szpitala i plany na przyszłość

Szpital otrzymał obietnicę finansowania na poziomie 181 milionów złotych na utworzenie „Centrum Leczenia Wad Twarzoczaszki, Mózgoczaszki i Chorób Rzadkich”. W ramach tego projektu powstanie nowe, czterokondygnacyjne skrzydło szpitala, które będzie zawierało m.in. oddziały neurochirurgii, chirurgii szczękowo-twarzowej, otolaryngologii i okulistyki.

Czym jest status ośrodka eksperckiego chorób rzadkich?

Uzyskanie przez Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie statusu Ośrodka Eksperckiego Chorób Rzadkich jest ważnym krokiem w dalszym rozwoju i podnoszeniu jakości opieki nad pacjentami w szpitalu. To również wyraźny sygnał dla całego środowiska medycznego o profesjonalizacji w zakresie leczenia chorób rzadkich.

reklama

źródło: Szpital Dziecięcy

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane