W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie miał miejsce pionierski zabieg. Pod kierownictwem dr. n. med. Grzegorza Wasilewskiego, zespoły radiologów zabiegowych, chirurgów dziecięcych oraz anestezjologów przeprowadziły pierwszą w regionie Warmii i Mazur operację endowaskularnego zaopatrzenia żylaków jądra u dziecka. Ten nowatorski zabieg otwiera nowe możliwości w leczeniu pacjentów cierpiących na tę prowadzącą do niepłodności chorobę.
Embolizacja żylaków powrózka nasiennego wpisuje się w ofertę leczniczą Pracowni Badań Naczyniowych w Szpitalu Dziecięcym. “Zabieg polega na wewnątrznaczyniowym zamknięciu poszerzonych żył odprowadzających krew z jądra. Chłopcy chorujący na żylaki jądra skarżą się często na dolegliwości bólowe, szczególnie po wysiłku.” – wyjaśnia dr Wasilewski, koordynator pracowni. Dzięki temu możliwe jest zniesienie dyskomfortu pacjenta oraz zapobieganie niepłodności w przyszłości. Zabieg stanowi alternatywę dla tradycyjnych metod chirurgicznych, które wiążą się z większym ryzykiem powikłań, takich jak obrzęk czy wodniak jąder.
Nowoczesna metoda endowaskularna ma szereg zalet. Przede wszystkim jest procedurą jednodniową, często nie wymagającą znieczulenia ogólnego. Wykonuje się ją przez niewielkie, 3-milimetrowe nacięcie, co znacząco skraca czas rekonwalescencji i minimalizuje ryzyko powikłań. “Zabieg jest bezpieczny, trwa od pół godziny do godziny, a pacjent tego samego dnia może wrócić do domu” – podkreśla dr Wasilewski. Pracownia Badań Naczyniowych jest przygotowana, aby leczyć nową metodą pacjentów z całej Polski.
źródło: Szpital Dziecięcy