26 C
Olsztyn
sobota, 4 maja, 2024
reklama

Raper Szpaku symbolem oporu? Jego nowy utwór to nieformalny hymn protestu rolników

OlsztynRaper Szpaku symbolem oporu? Jego nowy utwór to nieformalny hymn protestu rolników

Od wtorku, 20 lutego, w całej Polsce rozbrzmiewają głosy niezadowolenia rolników. Zmagając się z trudnościami wynikającymi z polityki Unii Europejskiej oraz problemami spowodowanymi napływem zboża z Ukrainy, rolnicy wyrazili swój protest, wybierając dość nietypowy sposób na podkreślenie swoich żądań – muzykę. Wśród wielu utworów, które towarzyszą protestującym, jeden z nich zyskał miano nieformalnego hymnu. Jest to piosenka „Plaster” w wykonaniu znanego rapera Szpaku i producenta Deemz, pochodzącego z Morąga.

reklama

Przyczyny niezadowolenia

Protestujący rolnicy domagają się przede wszystkim zmian w polityce rolniczej Unii Europejskiej. Ich niezadowolenie budzą wprowadzane ograniczenia produkcyjne, reforma Wspólnej Polityki Rolnej oraz skrajnie ekologiczne przepisy. Rolnicy wskazują również na problematyczną strategię Zielonego Ładu, która ich zdaniem nadmiernie ogranicza produkcję rolno-spożywczą w Europie poprzez nakładanie dodatkowych wymagań środowiskowych. Dodatkowo konflikt na Ukrainie przyczynił się do znacznego wzrostu kosztów produkcji, a niekontrolowany napływ towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do UE stanowi kolejne źródło niepokoju.

„Plaster” – piosenka jako symbol nadziei

W tym trudnym czasie piosenka „Plaster” stała się symbolem nadziei i wsparcia dla protestujących. Tekst utworu przekazuje wiadomość o trudnościach, ale jednocześnie o sile i determinacji, by stawić czoła wyzwaniom: „Jeszcze wszystko będzie dobrze, wiem jak jest. Ta piosenka jest jak plaster, gdy ci źle. Będą chcieli ludzie smutni Twoich łez. Ty nie pozwól temu światu zepsuć cię”.

reklama

Mateusz „Szpaku” Szpakowski, autor utworu, jest postacią znaną w polskim środowisku muzycznym, współpracującym z wieloma cenionymi artystami. Chociaż jego kariera nie była wolna od kontrowersji, utwór „Plaster” zdobył uznanie wśród rolników i stał się nieoficjalnym hymnem ich protestu.

Wiele miast, jedno przesłanie

Protesty rolników odbywają się w wielu miejscach Polski, od Warszawy po Olsztyn, Częstochowę, Bydgoszcz, Rzeszów i Lublin. Chociaż początkowo planowano zablokować centra dystrybucyjne popularnych sieci handlowych, zmieniono strategię po zapowiedziach pozwów. Akcje te mają na celu zwrócenie uwagi na pilną potrzebę zmian w polityce rolniczej oraz na problemy, z jakimi borykają się rolnicy w Polsce i w całej Unii Europejskiej.

„Plaster” Szpaku i Deemz staje się więc nie tylko muzycznym tłem protestów, ale także przypomnieniem o sile wspólnoty i wspólnych wysiłkach na rzecz lepszej przyszłości rolnictwa w Polsce i Europie.

reklama

źródło: Eksa

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
21 lutego 2024 19:28

Mateusz „Szpaku” Szpakowski widać sporo mądrzejszy od sewerynów jand szczurów i tym podobnych tak zwanych artystów.

Polecane
Ogłoszenia