17 C
Olsztyn
środa, 24 lipca, 2024
reklama

Rolnicy Warmii i Mazur w obronie polskiego rolnictwa. Petycja do wojewody

OlsztynRolnicy Warmii i Mazur w obronie polskiego rolnictwa. Petycja do wojewody

W odpowiedzi na rosnące napięcie w sektorze rolnym, rolnicy z całego regionu warmińsko-mazurskiego zdecydowali się przekazać (12.02.) wojewodzie Radosławowi Królowi petycję z postulatami mającymi na celu obronę polskiego rolnictwa. W centrum uwagi znalazły się kwestie związane z Zielonym Ładem i importem produktów rolnych z Ukrainy, które budzą największe obawy wśród lokalnych producentów.

reklama

Zgłaszane wyzwania: Zielony Ład i import z Ukrainy

Podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem (11 lutego), w Morągu, Bartosz Głowacki, rolnik z powiatu ostródzkiego, wraz z innymi przedstawicielami rolników, przedstawił główne punkty niezadowolenia. Zdaniem protestujących, niekontrolowany przepływ produktów z Ukrainy oraz restrykcje wynikające z Zielonego Ładu znacząco ograniczają możliwości produkcyjne i wpływają negatywnie na konkurencyjność polskiego rolnictwa.

Wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Marek Kuźniewski, wskazał również na lokalne problemy, takie jak susza czy wolność produkcji, podkreślając, że rolnicy odczuwają obawę przed dalszymi ograniczeniami, które mogą wynikać z nowych ustaw, na przykład zakazu hodowli norek.

reklama

W poszukiwaniu rozwiązań

Wojewoda Radosław Król, reagując na zgłoszone przez rolników obawy, zapowiedział wsparcie i działania mające na celu przedstawienie postulatów rolników rządowi oraz poszukiwanie wspólnych rozwiązań. Wojewoda zaznaczył, że sytuacja wymaga zmian, szczególnie w kontekście wpływu Zielonego Ładu na sektor rolny.

Podczas spotkania z rolnikami zadeklarowano również rozważenie wykorzystania Elewarrów jako potencjalnego rozwiązania na skup zboża od rolników, co mogłoby przyczynić się do stabilizacji rynku. Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski zapewnił o wsparciu i podkreślił potrzebę dalszych rozmów na temat zaangażowania Elewarrów.

Wojewoda Król zainicjował również powstanie merytorycznego zespołu ekspertów, który ma na celu kompleksowe zajęcie się sprawami rolników i wsi. Planowane są regularne spotkania, mające na celu monitorowanie sytuacji i wprowadzanie skutecznych rozwiązań wspierających rozwój rolnictwa w regionie.

reklama

źródło: Radio Olsztyn, fot. UW

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
13 lutego 2024 14:01

Szanowni Rolnicy z kim rozmawiacie z kolaborantami rudego niemieckiego służalczego i antypolskiego typa płaszczącego się przed Stolcem. Sprawa odszkodowań za miliony pomordowanych Polaków i za gigantyczne zniszczenia grabieże i niewolnictwo ,według tego nikczemnika jest ostatecznie i bezdyskusyjnie załatwiona. Czy można sonie wyobrazić większą podłość z ust tego niby Polaka.

Antykoniusz
14 lutego 2024 09:02

Najwięksi truciciele jak USA, Chiny, Indie – każdy wielkości europy ma w d. zielony ład. Ten zielony lad to jak plaster na dziurę w statku. Czy politycy są tak głupi czy przyjęli stosowne gratyfikacje? Co do zalewu produktów z Ukrainy to tranzyt kończy się w Polsce.. na półce w Biedronce. Całkowicie zakazać wszelakiego importu od banderowców.

Polecane