10 C
Olsztyn
sobota, 13 kwietnia, 2024
reklama

Polskie uczelnie w THE World University Rankings 2023. Na liście również UWM

OlsztynPolskie uczelnie w THE World University Rankings 2023. Na liście również UWM

32 polskie uczelnie znalazły się na liście najnowszego rankingu THE World University Rankings 2023. Według prof. Grzegorza Królczyka z Politechniki Opolskiej wyższa pozycja wśród polskich uczelni jest wyróżnieniem dla politechniki.

reklama

W tegorocznej edycji rankingu przeanalizowano ponad 121 milionów cytowań z ponad 15,5 milionów publikacji badawczych oraz uwzględniono odpowiedzi na ankiety od 40 tysięcy naukowców z całego świata. W sumie do rankingu zebrano ponad 680 tysięcy danych z ponad 2,5 tysięcy instytucji, które je przesłały.

Politechnika Opolska zajmuje dziewiąte miejsce w Polsce. W klasyfikacji światowej rankingu Politechnika Opolska zajmuje miejsce w przedziale 1201-1500, podobnie jak: AGH, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, KUL w Lublinie, SGGW, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Wrocławski.

reklama

W przedziale 1501+ znalazły się takie uczelnie, jak: Politechnika Białostocka, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, UMCS, Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Politechnika Rzeszowska, SGH, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Politechnika Wrocławska.

“Ranking THE World University Rankings to największy, ogólnoświatowy ranking uczelni akademickich obejmujący ponad 100 krajów. Politechnika Opolska nie tylko znalazła się w rankingu THE po raz pierwszy, ale w klasyfikacji polskich uczelni zajęła 9 miejsce na 32 ośrodki naukowe” – mówi prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Ranking uwzględnia kryteria jak: jakość kształcenia i środowiska uczenia się (teaching) – 30 proc., jakość prowadzonych badań (research) – 30 proc., wpływ prowadzonych badań – 30 proc., perspektywy międzynarodowe: pracownicy, studenci i badania (international outlook) – 7,5 proc. oraz transfer wiedzy (international outlook) – 2,5 proc.

reklama

Ranking THE jest istotną nobilitacją dla uczelni. Uczelnia techniczna jaką jest Politechnika Opolska znajdująca się wśród najlepszych uczelni z całego świata pokazuje, że obrany przez nią kierunek rozwoju jest właściwy i jest w stanie konkurować z uczelniami o większym budżecie.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia