Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie chce zachęcić studentów kierunków lekarskich do wybierania deficytowych specjalizacji. Proponuje im 2,5 tysiąca złotych miesięcznie stypendium.
Bogaty program stypendialny
Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie poinformowało o programie stypendialnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W ramach programu studenci mogą uzyskać do 22,5 tysiąca złotych i okazję do wyspecjalizowania się w kluczowych i deficytowych dziedzinach medycyny.
Wnioski będą przyjmowane od 2 do 22 stycznia 2024 roku.
„Pozyskanie i zatrzymanie specjalistów”
Program stypendialny ma na celu pozyskanie i zatrzymanie kadr specjalistycznych dla szpitali funkcjonujących w województwie warmińsko-mazurskim.
Stypendium mogą otrzymać studenci kierunków lekarskich, którzy zobligują się do odbycia jednej ze specjalizacji deficytowych w podmiocie leczniczym samorządu w województwie warmińsko-mazurskim albo w podmiocie publicznym z regionu, w którym jedną ze specjalizacji deficytowych się realizuje.
Do specjalizacji, w których brakuje najwięcej specjalistów, zalicza się: psychiatrię dzieci i młodzieży, psychiatrię, geriatrię, neurologię, neurologię dziecięcą i onkologię kliniczną.
Czas na kadry
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński podkreślił, że w poprzednich latach inwestowano w placówki medyczne. Teraz nadszedł czas na kadry.
– W ostatnich latach gros środków z budżetu województwa oraz środków unijnych powędrowało na budowę, modernizację czy doposażenie naszych placówek medycznych. Teraz musimy zadbać o odpowiednie kadry, dlatego zdecydowaliśmy się na finansowe wsparcie przyszłych lekarzy. W Polsce jest około 140 tysięcy lekarzy, z czego co czwarty jest już w wieku emerytalnym, a co trzeci przyszły lekarz zastanawia się nad emigracją – powiedział Radiu Eska marszałek Kuchciński.
Nawet 2,5 tysiąca złotych stypendium
Marszałek wyjaśnił także, kto może ubiegać się o wsparcie finansowe uczelni – okazuje się, że nie każdy je otrzyma.
O stypendium mogą się ubiegać studenci IV, V i VI roku studiów lekarskich, którzy nie powtarzają roku studiów, na który ubiegają się o przyznanie stypendium. W poprzednim roku średnia ocen z egzaminów musi być nie niższa niż 4,0. Nie mogą również korzystać z określonych w regulaminie studiów urlopów – na dzień składania wniosku, ale też w okresie, w którym chcą to stypendium otrzymywać. Wyjątkiem jest sytuacja, w której student korzysta z urlopu od zajęć, ale z możliwością przystąpienia do egzaminów.
Dziesięcioro studentów
Urząd Marszałkowski w Olsztynie poinformował, że stypendium będzie przyznawane na okres dziewięciu miesięcy (okres nauki w roku akademickim), a na jeden wniosek przypada maksymalnie 22,5 tysiąca złotych brutto.
Co istotne, na rok akademicki 2023/2024 przewidziano możliwość przyznania stypendiów dla dziesięciorga studentów.
źródło: Eska
jeszcze by się mogli zabrać za jakość nauczania w pierwszych latach studiów, bo to co się wyprawia to jest naprawdę na żenującym poziomie. Studenci zostawieni sami sobie- macie książki to się uczcie, zero konkretnych wykładów.