22 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Nawet 2,5 tys. zł stypendium miesięcznie dla studentów UWM?

OlsztynNawet 2,5 tys. zł stypendium miesięcznie dla studentów UWM?

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie chce zachęcić studentów kierunków lekarskich do wybierania deficytowych specjalizacji. Proponuje im 2,5 tysiąca złotych miesięcznie stypendium.

reklama

Bogaty program stypendialny

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie poinformowało o programie stypendialnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W ramach programu studenci mogą uzyskać do 22,5 tysiąca złotych i okazję do wyspecjalizowania się w kluczowych i deficytowych dziedzinach medycyny.

Wnioski będą przyjmowane od 2 do 22 stycznia 2024 roku.

reklama

„Pozyskanie i zatrzymanie specjalistów”

Program stypendialny ma na celu pozyskanie i zatrzymanie kadr specjalistycznych dla szpitali funkcjonujących w województwie warmińsko-mazurskim.

Stypendium mogą otrzymać studenci kierunków lekarskich, którzy zobligują się do odbycia jednej ze specjalizacji deficytowych w podmiocie leczniczym samorządu w województwie warmińsko-mazurskim albo w podmiocie publicznym z regionu, w którym jedną ze specjalizacji deficytowych się realizuje.

Do specjalizacji, w których brakuje najwięcej specjalistów, zalicza się: psychiatrię dzieci i młodzieży, psychiatrię, geriatrię, neurologię, neurologię dziecięcą i onkologię kliniczną.

reklama

Czas na kadry

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński podkreślił, że w poprzednich latach inwestowano w placówki medyczne. Teraz nadszedł czas na kadry.

– W ostatnich latach gros środków z budżetu województwa oraz środków unijnych powędrowało na budowę, modernizację czy doposażenie naszych placówek medycznych. Teraz musimy zadbać o odpowiednie kadry, dlatego zdecydowaliśmy się na finansowe wsparcie przyszłych lekarzy. W Polsce jest około 140 tysięcy lekarzy, z czego co czwarty jest już w wieku emerytalnym, a co trzeci przyszły lekarz zastanawia się nad emigracją – powiedział Radiu Eska marszałek Kuchciński.

Nawet 2,5 tysiąca złotych stypendium

Marszałek wyjaśnił także, kto może ubiegać się o wsparcie finansowe uczelni – okazuje się, że nie każdy je otrzyma.

O stypendium mogą się ubiegać studenci IV, V i VI roku studiów lekarskich, którzy nie powtarzają roku studiów, na który ubiegają się o przyznanie stypendium. W poprzednim roku średnia ocen z egzaminów musi być nie niższa niż 4,0. Nie mogą również korzystać z określonych w regulaminie studiów urlopów – na dzień składania wniosku, ale też w okresie, w którym chcą to stypendium otrzymywać. Wyjątkiem jest sytuacja, w której student korzysta z urlopu od zajęć, ale z możliwością przystąpienia do egzaminów.

Dziesięcioro studentów

Urząd Marszałkowski w Olsztynie poinformował, że stypendium będzie przyznawane na okres dziewięciu miesięcy (okres nauki w roku akademickim), a na jeden wniosek przypada maksymalnie 22,5 tysiąca złotych brutto.

Co istotne, na rok akademicki 2023/2024 przewidziano możliwość przyznania stypendiów dla dziesięciorga studentów.

źródło: Eska

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Olsztynianin
17 grudnia 2023 17:42

jeszcze by się mogli zabrać za jakość nauczania w pierwszych latach studiów, bo to co się wyprawia to jest naprawdę na żenującym poziomie. Studenci zostawieni sami sobie- macie książki to się uczcie, zero konkretnych wykładów.

Polecane