15 C
Olsztyn
piątek, 12 kwietnia, 2024
reklama

Olsztyn wspiera renowację zabytków

OlsztynOlsztyn wspiera renowację zabytków

Ruszył proces składania wniosków o dofinansowanie restauracji zabytków w Olsztynie. Władze miasta po raz kolejny zapewnią finansowe wsparcie dla właścicieli obiektów zabytkowych znajdujących się na terenie miasta, które są wpisane do rejestru zabytków lub włączone do gminnej ewidencji zabytków. Termin składania zgłoszeń upływa 15 marca.

reklama

Gabriela Konarzewska, dyrektorka Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna, przypomina, że: „Wsparcie dotyczy szeregu prac, wśród których są m.in. badania konserwatorskie lub architektoniczne, wykonanie dokumentacji konserwatorskiej czy izolacji przeciwwilgociowej oraz odnowienie okien i drzwi”.

Program ten ma długą historię, a w poprzednich latach przyczynił się do renowacji wielu ważnych obiektów w Olsztynie, w tym stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach na ul. Kopernika oraz elewacji frontowej na ul. Warmińskiej. Jednak co roku wartość wnioskowanych środków przekracza fundusze zaplanowane na ten cel w budżecie miasta. O wsparcie najczęściej ubiegają się wspólnoty mieszkaniowe, które planują etapowe renowacje zabytkowych kamienic.

reklama

„Złożone wnioski zostaną najpierw sprawdzone pod względem formalnym. Następnie oceni je komisja, która weźmie pod uwagę takie kryteria, jak znaczenie historyczne, artystyczne lub naukowe zabytki dla Olsztyna czy stan zachowania obiektu” – dodaje Konarzewska. Wnioski można składać do połowy marca w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta albo drogą pocztową pod wskazany adres. Wszelkie niezbędne informacje odnośnie procesu ubiegania się o dotacje, w tym szczegółowe instrukcje oraz niezbędne dokumenty, dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej lub bezpośrednio w Wydziale Kultury i Ochrony Zabytków.

W tegorocznym budżecie na dofinansowanie prac przy zabytkach zarezerwowano sumę 200 tysięcy złotych.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia