22 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Najdłuższe molo w Polsce nie w Sopocie, a na Warmii i Mazurach?

DziałdowoNajdłuższe molo w Polsce nie w Sopocie, a na Warmii i Mazurach?

Choć wielu z nas myśli o Sopocie, gdy pada pytanie o najdłuższe molo w Polsce, to rzeczywistość maluje inny obraz. Rekordzistą okazuje się być obiekt zlokalizowany w sercu Warmii i Mazur, dokładniej w powiecie działdowskim, gminie Rybno. Długość tego molo to imponujące 880 metrów, co zdecydowanie przewyższa sopockie 511,5 metra.

reklama

Molo, które łączy naukę z naturą

W październiku 2019 roku miało miejsce oficjalne otwarcie ścieżki edukacyjnej wokół jeziora w Rybnie, w formie mola. Deptak został zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wyposażony w elementy takie jak tablice dydaktyczne, miejsca do siedzenia oraz oświetlenie energooszczędne, które aktywuje się przy wykryciu ruchu. W chwili obecnej to miejsce przyciąga zarówno mieszkańców okolicy, jak i gości z różnych części Polski.

Edukacja i rekreacja na najdłuższym molo w Polsce

Początki idei budowy molo sięgają lat 90. XX wieku, kiedy to zaplanowano utworzenie ścieżki edukacyjnej mającej na celu nie tylko poprawę stanu sanitarnego jeziora, ale również uatrakcyjnienie terenu i podniesienie walorów krajobrazowych. Projekt, który początkowo zakładał przebieg ścieżki wyłącznie po lądzie, ewoluował w kierunku stworzenia mola, które dziś służy zarówno celom edukacyjnym, jak i rekreacyjnym, zapewniając dostęp do jeziora szerszemu gronu odbiorców, w tym osobom niepełnosprawnym.

reklama

Budowa mola w Rybnie została wsparta przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, z którego pozyskano środki na realizację projektu. Całkowity koszt inwestycji wyniósł niemal 1,3 miliona złotych.

Molo w Rybnie, dzięki swojej unikalnej lokalizacji i funkcjom, stało się miejscem, gdzie natura łączy się z edukacją i rekreacją, oferując odwiedzającym nie tylko możliwość podziwiania piękna warmińsko-mazurskiej przyrody, ale również zdobywania wiedzy na temat lokalnej fauny i flory. To wyjątkowe miejsce, które z pewnością zasługuje na miano turystycznej perły regionu.

źródło: Eska

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

12 KOMENTARZY

12 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
karol
13 lutego 2024 12:28

Molo to budowla hydrotechniczna, pomost albo nasyp ziemny obramowany nabrzeżami, wysunięty w morze, rzekę lub inny zbiornik wodny prostopadle albo ukośnie do brzegu. To co widzimy na zdjęciach nie jest molem tak jak sugeruje tytuł.

JacMin
14 lutego 2024 06:40

My w Pieckach też mamy bardzo długie. Pewnie też dłuższe jak w Sopocie

Polecane