27 C
Olsztyn
środa, 17 lipca, 2024
reklama

Przestój na lotnisku Olsztyn-Mazury. Wizz Air zawiesza loty. Wiadomo dlaczego

OlsztynPrzestój na lotnisku Olsztyn-Mazury. Wizz Air zawiesza loty. Wiadomo dlaczego

Społeczność Warmii i Mazur z zainteresowaniem śledzi rozwój wydarzeń związanych z potencjalnym powrotem przewoźnika Wizz Air na lotnisko Olsztyn-Mazury. Wizz Air zawiesił działalność z powodu przeglądów technicznych, jakie muszą się odbyć w silnikach Pratt & Whitney w kilkudziesięciu samolotach.

reklama

Rola połączeń Wizz Air

To skutkuje wstrzymaniem lotów w sezonie letnim do Dortmundu i Londynu. W efekcie, dla Szyman zostaje tylko jedno stałe połączenie międzynarodowe – również do Londynu, ale realizowane przez linie Ryanair. Planowane są również loty czarterowe do Tunezji oraz Turcji.

Szymany odnotowały w styczniu obsługę 8,9 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o prawie 7% w porównaniu do 2023 r., choć Wizz Air wciąż wtedy operował. Rekordowym miesiącem był jednak styczeń 2020 r., z 13,7 tys. pasażerów. Trasy obsługiwane przez Wizz Air cieszyły się popularnością i stanowiły istotny udział w ogólnej liczbie pasażerów korzystających z regionalnego lotniska na Warmii i Mazurach. Przerwa w operacjach lotniczych Wizz Air ma znaczący wpływ na funkcjonowanie lotniska w Szymanach.

reklama

Oczekiwania wobec przyszłości

W odpowiedzi na te wyzwania, zarząd lotniska podejmuje aktywne działania. Dariusz Naworski, dyrektor do spraw handlu i marketingu w spółce zarządzającej lotniskiem, podkreśla, że prowadzone są intensywne negocjacje mające na celu zachęcenie Wizz Air do ponownego włączenia Szyman do swojej oferty połączeń. Mimo że kolejne rozmowy uległy opóźnieniu, istnieje optymizm co do możliwości wznowienia operacji, zwłaszcza na trasie do Londynu, która wydaje się być bardziej realna niż powrót połączenia do Dortmundu.

Chociaż Wizz Air traktuje zawieszenie operacji jako rozwiązanie tymczasowe, brak ustalonej daty wznowienia lotów i zależność od decyzji przewoźnika sprawiają, że sytuacja pozostaje niepewna.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Prezydent
14 lutego 2024 04:39

Niech LOT uzupełni dziurę swoimi samolotami.

Jarecki
18 lutego 2024 10:39

To lotnisko w tym miejscu i z połączeniami na palcach jednej dłoni tygodniowo jest nieporozumieniem i powinno zostać zamknięte.Nie ma tutaj potencjału pasażerskiego.Koszty utrzymania tego kosmodromu są nieakceptowalne dla tego jednak biednego regionu.

Polecane